Svet je uprostred pravdepodobne najteplejších desatich rokov od začiatku meraní v roku 1850, pričom Britský meteorologický úrad (Met Office) predpovedá, že teploty pre každý z nasledujúcich piatich rokov pravdepodobne budú vyššie o jeden alebo viac stupňov Celzia oproti predindustriálnej úrovni.
Meteorológovia uviedli, že existuje 10-percentná pravdepodobnosť, že v týchto rokoch priemerný nárast teploty prekročí 1,5°C, čo je nižší z dvoch cieľov, stanovených parížskymi dohodami pre koniec storočia.
Doteraz bol najhorúcejším rokom rok 2016, keď sa planéta ohriala o 1,11°C nad predindustriálnu úroveň, ale dlhodobý trend je vzostupný.
Ak budú údaje zhodné s predpoveďou Met Office, potom bude desaťročie 2014-2023 najteplejšie v priebehu viac ako 150 rokov vedenia záznamov.
Met Office uviedol, že rok 2015 bol prvým rokom, v ktorom celosvetová priemerná ročná teplota na povrchu dosiahla 1°C nad predindustriálnou úrovňou, za ktorú sa všeobecne považujú teploty medzi rokmi 1850 a 1900.
Prečítajte si aj: Na vyriešenie emisií máme desať rokov, hovorí klimatológ z SHMÚ
Odvtedy sa globálny priemer každý rok pohyboval blízko alebo nad 1°C. Teraz Met Office hovorí, že tento trend bude v najbližších piatich rokoch pravdepodobne pokračovať alebo sa bude zvyšovať.
Met Office uviedol, že dlhodobý nárast globálnej teploty od obdobia pred industrializáciou „je takmer výlučne spôsobený ľudskou činnosťou.“