Vplyv Fukušimy na energetické politiky vo svete

0
183
Fukušima zo satelitu 14. marca 2011, tri dni po nehode. DigitalGlobe/Getty Images
Fukušima zo satelitu 14. marca 2011, tri dni po nehode. DigitalGlobe/Getty Images

Mimo Japonska sa zdá byť málo zmien energetickej politiky priamo súvisiacich s haváriou Fukušima-Daiiči v marci 2011, hovorí správa Agentúry pre jadrovú energiu, ktorá má sídlo v Paríži.

Správa, ktorá skúma, ako havária ovplyvnila energetické politiky, hovorí, že vo všeobecnosti krajiny s jadrovou energetikou jej zostali verné a krajiny s plánmi na vyraďovanie jadrových elektrární (JE) tieto plány urýchlili. Úsilie o rozvoj jadrovej energetiky dosiahlo významný pokrok na celom svete, so začatím výstavby 33 blokov a pripojením 38 blokov k sieti, uvádza správa. Ale pretrvávajú niektoré nejasnosti, pokiaľ ide o politické reakcie na haváriu, predovšetkým vo východnej Ázii.

Celkovo možno povedať, že je jasné, že predpovede sa znížili oproti obdobiu 2007-2011. Rad vlád, a to najmä v západnej Európe, vykonal zmeny politiky v dôsledku havárie Fukušima-Daiiči. Ale správa hovorí, že je tiež jasné, že aj napriek zmenám v niektorých krajinách, vo väčšine krajín s jadrovou energetikou alebo v krajinách, plánujúcich pridať jadrovú energiu do skladby svojich zdrojov energie, si udržali záujem o rozvoj tejto technológie.

Zdá sa, že v Číne a Južnej Kórei, bol len obmedzený vplyv na dlhodobé plány, pretože vlády majú stále ambiciózne plány nasadenia jadra. V Rusku, kde je sedem nových blokov vo výstavbe, sa nové odhady kapacity znížili od roku 2009 v dôsledku nižších potrieb a finančných požiadaviek pre takýto rýchly rast.

Správa NEA je k dispozícii je on-line.