Nedávne neplánované výpadky a očakávaný nárast dopytu po elektrine poukazujú na riziká pre energetickú bezpečnosť, uviedol tamojší jadrový regulátor.
„Do piatich rokov budeme musieť prehodnotiť plánované rozhodnutie odstaviť 12 reaktorov do roku 2035,“ povedal novinárom Bernard Doroszczuk, prezident francúzskeho úradu jadrovej bezpečnosti, ASN. „Musíme skutočne zvážiť toto rozhodnutie, vzhľadom na potreby výroby elektriny a potrebu zachovať rezervy v elektrizačnej sústave pre prípad neočakávaných udalostí.“
Varovanie prezidenta Doroszczuka prichádza v čase, kedy nedostatok dodávok zemného plynu v kombinácii s nízkou dostupnosťou jadrových elektrární spoločnosti EDF zvyšuje obavy o dodávky. Vysoké náklady na energiu vo Francúzsku a susedných krajinách prinútili vlády zasiahnuť znížením daní a cenovými stropmi.
Bernard Doroszczuk uviedol, že na predĺženie životnosti niektorých svojich najstarších blokov na viac ako 50 rokov by štátom kontrolovaná EDF mala začať zlepšovať svoju schopnosť zlepšiť bezpečnosť elektrární čo najskôr.
Ak chce Francúzsko postaviť nové jadrové a predĺžiť životnosť existujúcich blokov na 60 rokov, priemysel bude musieť podľa Doroszczuka zamestnať 4000 inžinierov ročne na dlhé obdobie. EDF by mala do piatich rokov zabezpečiť, že predĺženie životnosti je realizovateľné, inak bude Francúzsko musieť hľadať alternatívne riešenia, povedal. „Potreby v oblasti know-how budú značné,“ povedal pán Doroszczuk. „Investície budú značné.“
Jadrová veľmoc
Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) je podiel francúzskej jadrovej výroby asi 70 % – viac ako ktorákoľvek iná krajina, ale do roku 2035 ho plánuje znížiť na 50 %. Krajina má flotilu 56 komerčných reaktorov, na druhom mieste po USA, ktorá ich má 94.
V novembri 2021 francúzsky prezident Emmanuel Macron v televíznom prejave povedal, že Francúzsko postaví nové jadrové reaktory, aby krajine pomohli znížiť závislosť od cudzích krajín pri dodávkach energie, splniť ciele globálneho otepľovania a udržať ceny pod kontrolou. V najbližších rokoch chce oživiť francúzsky jadrový program výstavbou nových jadrových reaktorov typu EPR – známych ako EPR2. Jeho hlavné vyzývateľky v aprílových prezidentských voľbách – Marine Le Penová a Valerie Pecresseová – chcú postaviť nové jadrové elektrárne.
Vo Francúzsku je momentálne vo výstavbe iba jeden komerčný reaktor, EPR Flamanville-3, ktorý výrazne prekročil rozpočet a roky mešká.