Nová elektráreň bude mať celkovo šesť jadrových reaktorov Hualong One a celkovú kapacitu viac ako 7 GW. Prvá dvojica blokov bude uvedená do komerčnej prevádzky v priebehu budúceho roka, zatiaľ čo druhá, ktorej výstavba sa začala tento rok, by mala byť v prevádzke do 5 rokov. Krajina intenzívne pracuje na príprave tretej fázy s ďalším párom blokov.
Čínska energetická spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že oficiálne začala výstavbu jadrového bloku Zhangzhou 4 v provincii Fujian. Technici začali 27. septembra betónovať jadrový ostrov bloku Hualong One (HPR1000) s inštalovaným výkonom približne 1 200 MW.
„Jadrová elektráreň Zhangzhou je východiskovým bodom pre masové rozšírenie blokov Hualong One. Vo výstavbe sú zatiaľ štyri bloky a bezpečnosť a kvalita sú pod kontrolou,“ uviedla CNNC v tlačovej správe.
Čínska vláda rozhodla o výstavbe novej jadrovej elektrárne Zhangzhou v roku 2014 a pôvodne mala mať bloky AP1000. Následne sa však CNNC rozhodla použiť domáci projekt HPR1000. V lokalite bude v troch fázach postavených šesť blokov Hualong One a po dokončení by mala elektráreň s celkovým výkonom 7,2 GW ročne vyrobiť 63,5 TWh elektrickej energie. Podľa CNNC začne prvá jednotka elektrárne Zhangzhou vyrábať elektrickú energiu ešte v tomto roku. Uvedenie druhého bloku do prevádzky je naplánované na budúci rok.
Vývoj technológie Hualong One
Čínska konštrukcia jadrového bloku Hualong One vznikla spojením reaktorov vyvinutých spoločnosťami CNNC a China General Nuclear (CGN). Ide o tlakovodné reaktory a napriek spoločnému názvu sa bloky môžu líšiť podľa toho, ktorá spoločnosť ich stavia. Model CNNC je viac ovplyvnený americkým projektom AP1000, model CGN európskymi reaktormi EPR.
Čína uviedla do prevádzky prvý reaktor Hualong One v roku 2021 a v súčasnosti má v prevádzke celkovo šesť reaktorov. Po dva bloky prevádzkujú čínske elektrárne Fuqing a Fangchenggang, zvyšné dva vyrábajú elektrinu v pakistanskej elektrárni Karáčí. Spolu so štyrmi blokmi v Čang-čou je v Číne vo výstavbe celkovo 14 blokov Hualong One, ktoré by mali začať vyrábať do roku 2030.
„Každý jadrový blok Hualong One bude vyrábať viac ako 10 TWh elektrickej energie ročne. To zodpovedá zníženiu spotreby uhlia o 3,12 milióna ton a zníženiu emisií oxidu uhličitého o 8,16 milióna ton ročne. Zároveň sa to rovná efektu vysadenia viac ako 70 miliónov stromov,“ vypočítava prínosy CNNC.
Krajina už pracuje aj na vývoji bloku Hualong Two, od ktorého si sľubuje zníženie nákladov na výstavbu približne o štvrtinu. Tá sa tiež skráti z piatich na štyri roky.