Podľa analytikov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) Rusko pri úderoch pravdepodobne použilo značnú časť svojich zostávajúcich presne navádzaných zbraňových systémov. V rámci novej vlny leteckých útokov zasiahlo mestá a energetickú infraštruktúru na Ukrajine. Kyjev uviedol, že ide o najrozsiahlejšie útoky na energetickú sieť od 24. februára, kedy Moskva začala inváziu. Ukrajinskí predstavitelia označili energetickú situáciu v krajine po ostreľovaní za kritickú.
„V dôsledku ostreľovania bolo automaticky odstavených niekoľko jadrových blokov v dvoch zariadeniach – to sú vypočítané následky, nepriateľ presne vedel, čo robí,“ povedal Zelenskij vo svojom prejave.
Prezident nešpecifikoval, o ktoré jadrové zariadenia ide. Uviedol, že bez elektriny je približne desať miliónov Ukrajincov.
Na Ukrajine sú v prevádzke štyri jadrové elektrárne, z ktorých jedna – Záporožská jadrová elektráreň – je obsadená Rusmi.
Analytici ISW pripomenuli oznámenie Ukrajiny, že jej protivzdušná obrana zostrelila 73 z 90 ruských striel s plochou dráhou letu, ktoré boli vyslané v utorok, ako aj všetkých desať bezpilotných lietadiel. V porovnaní s úderom na Ukrajinu z 10. októbra, keď Rusko tiež podniklo masívny útok na mestá a infraštruktúru, sa obrana Ukrajiny podľa ISW zlepšila. Podľa ukrajinského generálneho štábu k tomu prispeli systémy protivzdušnej obrany dodané Západom.
Podľa ISW Rusko v súčasnosti výrazne vyčerpáva svoje zásoby presne navádzaných zbraňových systémov a možno bude musieť spomaliť tempo svojej kampane proti ukrajinskej infraštruktúre.
Podľa odhadov ISW Kremeľ pripravil masívny útok ešte predtým, ako Zelenskyj na utorkovom samite G20 na Bali prostredníctvom videolinky predstavil svoj 10-bodový plán na nastolenie mieru. Analytici sa však domnievajú, že Moskva údery pravdepodobne naplánovala v očakávaní Zelenského prejavu, pričom tvrdia, že nie je možné pripraviť takýto koordinovaný a rozsiahly útok v priebehu niekoľkých hodín.
„Podčiarkuje to nezáujem Kremľa pripraviť pôdu pre rokovania s Ukrajinou,“ píše inštitút.