Takahama-1: Prvý jadrový blok v Japonsku so schválením prevádzky na viac ako 50 rokov

Najstarší komerčný reaktor v krajine bol spustený v roku 1974.

0
32
Japonská jadrová elektráreň Tahama
Japonská jadrová elektráreň Tahama. Zdroj foto: Hirorinmasa

Japonský úrad pre jadrovú reguláciu schválil 16. októbra pokračovanie prevádzky jadrovej elektrárne Takahama-1 na ďalších 10 rokov, čím sa táto elektráreň stala miestom s prvým reaktorom v krajine, ktorého prevádzka bola schválená na viac ako 50 rokov.

Regulačný úrad potvrdil hodnotenie vlastníka a prevádzkovateľa, spoločnosti Kansai Electric Power Company, že prevádzka elektrárne je bezpečná. Schválil tiež plán spoločnosti Kansai Electric na opatrenia proti starnutiu bloku počas nasledujúcich 10 rokov.

Blok s tlakovodným reaktorom Takahama-1 s výkonom 780 MW v prefektúre Fukui na západe Japonska je najstarším prevádzkovaným jadrovým reaktorom v krajine. Jeho komerčná prevádzka sa začala v novembri 1974.

Spoločnosť Kansai Electric požiadala v novembri minulého roka Japonský úrad pre jadrovú reguláciu o povolenie prevádzkovať elektráreň ďalších 10 rokov po tom, ako vykonala technické hodnotenie starnutia a sformulovala dlhodobú politiku riadenia zariadenia. Elektráreň Takahama má štyri bloky, ktoré boli od havárie v elektrárni Fukušima-Daiiči v roku 2011 už všetky opätovne spustené. Blok Takahama-1 bol opätovne spustený po 12-ročnej odstávke v júli 2023.

Pred Fukušimou vyrábalo 54 japonských jadrových elektrární približne 30 % elektrickej energie v krajine, ale po havárii boli všetky odstavené kvôli bezpečnostným kontrolám.

Spomedzi 33 funkčných jadrových reaktorov v Japonsku 12 v súčasnosti obnovilo prevádzku po splnení bezpečnostných noriem po Fukušime. Znovu spustené elektrárne sú: Sendai-1 a -2, Genkai-3 a -4, Ikata-3, Mihama-3, Ohi-3 a -4 a Takahama-1, -2, -3 a -4.

Začiatkom tohto týždňa spoločnosť Chugoku Electric Power Company oznámila, že jej jadrová elektráreň Šimane-2 v prefektúre Šimane na juhozápade Japonska bude opätovne spustená začiatkom decembra, čím sa počet reaktorov v prevádzke zvýši na 13 a zvýši sa tiež zásobovanie krajiny elektrickou energiou počas tejto zimy.

Podľa predpisov, ktoré vstúpili do platnosti v júli 2013, mali japonské reaktory nominálnu dobu prevádzky 40 rokov. Túto dobu bolo možné zvýšiť – max na 20 rokov – a tým sa maximálna doba predĺženia zvýši na 60 rokov.

V decembri 2022 Japonský úrad pre jadrovú reguláciu schválil nové pravidlo, ktoré by umožnilo prevádzkovať reaktory dlhšie ako 60 rokov. Toto pravidlo účinne predĺžilo dobu, počas ktorej môžu reaktory zostať v prevádzke, a to tak, že pri výpočte ich celkovej životnosti sa nezohľadňuje čas strávený na kontrolách a iné obdobia, počas ktorých sú mimo prevádzky. Japonská vláda toto nové pravidlo formálne prijala vo februári 2023.