Švajčiarsko hlasovalo, či bude nasledovať Nemecko a začne postupne vyraďovať jadrovú energiu, ktorá zabezpečuje približne jednu tretinu jeho elektrickej energie. Ide o súčasť revidovanej energetickej stratégie, ktorá tiež zníži spotrebu a zvýši výrobu veternej a solárnej energie.

Približne 58,2% voličov v referende 21. mája 2017 podporilo zákaz výstavby nových jadrových elektrární (JE) podľa predbežných výsledkov zverejnených na internetovej stránke federálnej vlády. Päť existujúcich komerčných jadrových reaktorov vo Švajčiarsku však môže naďalej pracovať, pokiaľ sa považujú za bezpečné. Jadrové elektrárne vyrobili v roku 2016 34% elektriny v krajine.

Hlasovaním bola schválená energetická stratégia federálnej vlády do roku 2050. Stratégia zahŕňa plány na vyradenie piatich švajčiarskych reaktorov z prevádzky, keď dosiahnu koniec svojej prevádzkovej životnosti. Keďže všetky švajčiarske JE majú platné prevádzkové licencie, neexistuje jasný dátum, ktorý by určoval, kedy by mali byť odstavené.

Zelení neuspeli

V novembri 2016 švajčiarski voliči tesne odmietli oveľa rýchlejší odchod z jadrovej energetiky v rámci harmonogramu, ktorý navrhla Zelená strana, aby sa do roku 2029 úplne zrušila výroba energie z jadra, pričom prvé JE by boli zatvorené už v roku 2018. Päť jadrových blokov vo Švajčiarsku sú Beznau-1 a -2, Mühleberg, Gösgen a Leibstadt.

Švajčiarska vláda tvrdí, že zvýšené bezpečnostné normy znamenajú, že už nie je ekonomicky výhodné budovať jadrové elektrárne, poukazujúc na to, že nová JE Hinkley Point C za 18 miliárd GBP (20,4 miliardy eur) využije verejné dotácie. Zástancovia jadrového vyradenia však varovali, že plány vlády na podporu obnoviteľných energií a úspor energie sú nákladné, predstavujú riziko pre energetickú bezpečnosť a nebudú šetrné k životnému prostrediu.