Spolupráca jadra a vodíka má svoj opodstatnený priestor, hovorí šéf ENEC

Pre komerčné jadrové elektrárne na výrobu zeleného vodíka jestvuje správne prostredie, uviedol pre Globálne energetické fórum Atlantickej rady Mohamed al-Hammadi, výkonný riaditeľ spoločnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC).

0
171
Mohamed Al Hammadi
Mohamed Al Hammadi. Zdroj: ENEC

Podľa slov al-Hammadiho spoločnosť ENEC môže v nasledujúcich rokoch vyrábať zelený vodík zo svojich jadrových reaktorov. „Budúcnosť bude mať určite veľký potenciál v poskytovaní lacnejšieho vodíka,“ uviedol a dodal, že plány na výrobu vodíka majú veľkú podporu zo strany Číny, Európy, USA, Japonska a Spojených arabských emirátov.

V závislosti od spôsobu skladovania je vodík energeticky veľmi hustý, okolo 140 MJ/kg, trikrát hustejší ako zemný plyn a 200-krát hustejší ako batérie Tesla. Vďaka tomu sa ľahšie prepravuje a skladuje, čím „by sa vyriešil veľký problém, ktorý dnes máme so skladovaním,“ uviedol al-Hammadi.

„Musíme byť realisti a pozerať sa na dlhodobé plánovanie. Ak urobíme správne kroky a správne prístupy, vodík bude mať úspech.“

Spoľahlivé jadro

Spoločnosť ENEC, ktorá minulý rok spustila jeden zo štyroch jadrových blokov, očakáva, že všetky reaktory v JE Baraka budú v komerčnej prevádzke do štyroch rokov. Tretí najväčší producent združenia Opec sa usiluje o diverzifikáciu energetického mixu. „O štyri roky od dnešného dňa budeme mať 25 % našej elektriny vyrobenej z čistého a spoľahlivého jadrového zdroja energie,“ uviedol al-Hammadi.

Prvý jadrový reaktor spoločnosti ENEC s výkonom 1400 MW dosiahol v decembri výkon 100% po pripojení k elektrickej sieti v auguste. Ako celok je výstavba JE Baraka v súčasnosti dokončená na viac ako 95%. Bude mať štyri juhokórejské reaktory APR-1400.

Jadrová energia a vodík  

Po celom svete sa približne 25 % energetickej spotreby pripisuje odvetviu dopravy. S cieľom vyriešiť problémy, ako je vyčerpanie fosílnych palív a závislosť krajiny od dovážanej ropy, sa myšlienka vodíka slúžiaceho ako palivo na prepravu v priebehu rokov stala populárnou vďaka svojej účinnosti a všestrannosti.

Väčšina vodíka sa však v súčasnosti vyrába zo zemného plynu, čo vedie k významným emisiám oxidu uhličitého v chemickom procese. Výsledkom bolo, že sa výskum venoval identifikácii ďalších potenciálnych zdrojov energie na výrobu vodíka na zmiernenie zmeny podnebia.

Jedným z existujúcich riešení je výroba vodíka pomocou jadrových reaktorov. V porovnaní s inými vodíkovými schémami jadrový reaktor emituje nulové množstvo skleníkových plynov a je schopný dôsledne podporovať rozsiahlu výrobu vodíka. Základnou koncepciou jadrovo-vodíkového systému je využitie tepla z reaktorov na výrobu vodíka pomocou termochemických alebo elektrochemických procesov. Inými slovami, závod na výrobu vodíka je kombinovaný s pokročilou jadrovou elektrárňou, ktorá slúži ako zdroj tepla pri riadení chemických reakcií.

Chemickou reakciou je elektrolýza, proces výroby vodíka len z elektriny a vody. Elektrická energia z jadrového zariadenia sa môže prostredníctvom existujúcej sieťovej infraštruktúry prenášať do elektrolyzérov, ktoré vyrábajú vodík pre priemysel, dopravu a vykurovanie domácností, v miestach, kde je vodík potrebný.