Francúzska spoločnosť Newcleo uzavrela významné dohody so slovenskými jadrovými firmami JAVYS a VUJE na vývoj a výstavbu štyroch reaktorov 4. generácie v Jaslovských Bohuniciach. Výsledkom spolupráce budú reaktory využívajúce ako zdroj energie vyhoreté jadrové palivo, pričom vychádzajú z technológie rýchlych reaktorov chladených olovom.
Dohody podpísali počas návštevy prezidenta SR Petra Pellegriniho a ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej v Taliansku. „Dohoda s JAVYS prichádza po roku intenzívnej spolupráce od podpisu prvého Memoranda o porozumení s Ministerstvom hospodárstva SR. Cieľom je vytvoriť spoločný podnik na výstavbu štyroch rýchlych reaktorov chladených olovom,“ uviedla spoločnosť Newcleo.
Vyčíslili náklady
Spoločný podnik si kladie za cieľ vývoj riešení na opätovné využitie vyhoretého jadrového paliva a to v rámci technológie rýchleho reaktora chladeného olovom (LFR – Lead-cooled fast reactor). Zástupcovia zainteresovaných spoločností odhadla náklady na výstavbu 3,2 miliardy eur.
Odhadované náklady na výstavbu sú 3,2 miliardy eur. Cieľom je premeniť vyhoreté jadrové palivo na udržateľný zdroj energie a výrazne znížiť objem jadrového odpadu, ktorý si v súčasnosti vyžaduje skladovanie v hlbinnom geologickom úložisku. „Prvým krokom bude vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti, ktorá zhodnotí technické a ekonomické aspekty projektu,“ povedal predseda predstavenstva JAVYS Peter Gerhart.
Desaťročia skúseností
Druhá dohoda francúzskej Newcleo so spoločnosťou VUJE predpokladá technickú a komerčnú spoluprácu pri rozvoji a implementácii LFR technológie od newcleo na Slovensku. „VUJE má desaťročia skúseností s výstavbou a uvádzaním jadrových elektrární do prevádzky. Spolupráca umožní, aby slovenskí odborníci zohrali kľúčovú úlohu pri nasadzovaní novej jadrovej technológie po celom svete,“ dodala spoločnosť.
„Toto potvrdenie našej technológie na štátnej úrovni a náš cieľ uzavrieť cyklus jadrového paliva je dôkazom o tom, aké úlohy budú zohrávať malé a pokročilé modulárne reaktory pri zabezpečovaní energetickej budúcnosti Európy. Opätovné využitie existujúceho jadrového paliva tiež zaručí Európe stovky rokov energetickej nezávislosti za konkurencieschopné a stabilné ceny,“ povedal na margo podpísaných dohôd generálny riaditeľ Nucleo Stefano Buono.
Jadrové elektrárne chladené olovom ešte nie sú v prevádzke, ale vyvíjajú sa ako reaktory novej generácie. Olovo má veľmi vysokú teplotu varu 1 749 °C, čo znamená, že problém varu chladiacej kvapaliny je pre všetky praktické účely eliminovaný. To so sebou prináša dôležité bezpečnostné výhody, ktoré tiež vedú k zjednodušeniu konštrukcie a zlepšeniu ekonomického výkonu.