Vojenské operácie v jadrových energetických zariadeniach na Ukrajine spôsobili bezprecedentné nebezpečenstvo jadrovej havárie. Ohrozili životy ľudí žijúcich na Ukrajine a v susedných krajinách vrátane Ruska. Vyhlásil to Rafael Grossi, riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Situácia je podľa neho neistá a centrum pre incidenty a núdzové situácie agentúry zostáva v režime reakcie 24 hodín denne a sedem dní v týždni.
Na margo minulotýždňového incidentu, keď ruská vojenská strela zasiahla budovu v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni (JE) a spôsobila v nej požiar, Grossi dodal: „Takáto situácia sa za žiadnych okolností nesmie opakovať.“ Ruské sily teraz kontrolujú riadenie Záporožskej JE a schvaľovanie technických rozhodnutí ukrajinských prevádzkovateľov. Podľa šéfa MAAE toto nie je bezpečný spôsob prevádzkovania jadrovej elektrárne. „Nie je bezpečné ani udržateľné, aby bola prerušená interná a externá komunikácia, ako nám to oznámil ukrajinský operátor a regulátor,“ povedal. „Som hlboko znepokojený týmto vývojom udalostí.“
Grossi zároveň oznámil zámer vycestovať na Ukrajinu, aby Agentúra obnovila štandardy jadrovej bezpečnosti, v ostatných dňoch tak jasne a opakovane porušované. Návrhom konkrétnych opatrení chce posilniť bezpečnosť blokov. Grossi o tom informoval Bezpečnostnú radu OSN a zároveň je v kontakte s viacerými svetovými lídrami, ktorí poskytli podporu.
Na incident reagoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Francúzsko spoločne s partnermi podľa neho na základe kritérií MAAE navrhnú konkrétne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti a ochrany hlavných ukrajinských jadrových energetických zariadení.
Rusko v pondelok súhlasilo s Grossiho ideou na trojstranné stretnutie s Ukrajinou o zaistení bezpečnosti jadrových zariadení, podľa Michaila Uľjanova však odmietlo, aby sa uskutočnila v Černobyle, hoci Grossi chcel, aby bol vyslanec Moskvy pri dozornom orgáne. „Černobyľ nie je najlepším miestom na takéto stretnutie. Na svete je množstvo hlavných miest,“ vyhlásil Uľjanov.
Ukrajinský štátny jadrový prevádzkovateľ Energoatom v pondelok informoval, že 7. marca o 10.10 h miestneho času jadrové elektrárne na Ukrajine fungujú stabilne a poskytujú dostatočnú výrobu elektriny pre potreby krajiny. Úrovne radiácie sú podľa Energoatomu vo všetkých jadrových lokalitách v normách a ruské sily nútia vedenie Záporožskej jadrovej elektrárne koordinovať všetky akcie so svojimi predstaviteľmi.
Záporožská JE so šiestimi reaktormi, ktoré začali komerčnú prevádzku v rokoch 1985 až 1996, je z hľadiska čistej kapacity najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Bloky 2 a 4 sú v prevádzke, zatiaľ čo všetky ostatné sú buď odstavené alebo sa opravujú. Ukrajina má 15 komerčných jadrových blokov v štyroch lokalitách – Záporožie, Rovno, Chmeľnická a Južná Ukrajina. Energoatom uviedol, že Chmeľnická JE prevádzkuje jeden blok, Rovne štyri, Južná Ukrajina tri a Záporožská JE dva bloky (spolu 10).
Ukrajinský jadrový regulátor SNRIU informoval, že kontrola nad jadrovou a radiačnou bezpečnosťou v lokalite Černobyľ a v uzavretej zóne okolo zničeného zariadenia je „nemožná“, pričom telefonická komunikácia nie je stále obnovená od doby, keď ruské jednotky minulý týždeň obsadili zariadenie. Ruská okupácia lokality znamená, že zariadenia a systémy, ktoré sú kľúčové pre jadrovú a radiačnú bezpečnosť, neboli obnovené ani opravené, uviedol SNRIU. Bezpečnostné a bezpečnostné parametre v Černobyle sú v norme, ale niekoľko senzorov neutrónového toku, dávky gama žiarenia a radiačného znečistenia v kryte New Safe Confinement (NSC) zlyhalo, takže nie je možné kontrolovať množstvo parametrov žiarenia.
Údaje o bezpečnostných parametroch naznačujú „zhoršujúci sa trend“ viacerých ukazovateľov, najmä koncentrácie rádionuklidov s dlhou životnosťou v atmosfére. SNRIU to nespresnil, ale iné zdroje naznačujú, že by to mohlo byť spôsobené pohybom ťažkých vojenských vozidiel a jednotiek, ktoré narúšali pôdu.
NSC je stavba v tvare oblúkového krytu v hodnote 2 miliárd eur. Ide historicky o najväčšiu pohyblivú pozemnú stavbu, ktorá obklopuje zničený blok číslo 4 v Černobyle. Chráni životné prostredie pred ďalšími únikmi rádioaktívnych materiálov. Zároveň umožní odstránenie rádioaktívneho inventára a dlhodobú demontáž zničeného reaktora a narýchlo vybudovaného sarkofágu, ktorý ho zakrýval.