Jadrová energia poskytuje takmer tretinu elektriny v EÚ, ale existuje reálne nebezpečenstvo, že tvorcovia politiky ignorujú jej atribúty ako spoľahlivého nízkouhlíkového energetického zdroja, ktorý môže fungovať spolu s obnoviteľnými zdrojmi energie, hovorí Yves Desbazeille, generálny riaditeľ priemyselnej skupiny Foratom.
Jadrová energia nenašla svoju cestu do väčšiny politických iniciatív Európskej komisie. Ale jadro by malo byť uznané a ocenené za jeho výhody. „Kedykoľvek potrebujeme jadrovú energiu, aby sme boli pružní a pracujeme v režime sledovania zaťaženia, musí to byť kompenzované,“ povedal Desbazeille.
„Jadrová energia prináša bezpečnosť dodávok a to je tiež potrebné oceniť. Urán je lacný, ľahko skladovateľný a jeho náklady sú nepodstatné v celkových nákladoch na elektrickú energiu. Jadro poskytuje záruky proti zahraničnej závislosti, ktorá by mohla ohroziť geostrategickú pozíciu Európy.“
Je potrebná politická stabilita na podporu novej jadrovej výstavby a „to dnes neexistuje“. Vyhlásil, že príklad Rakúska, ktoré podalo žalobu proti plánovanému jadrovému projektu Pakš v Maďarsku, poukazuje na to, ako môže ktorákoľvek krajina spochybniť zásadu, že členský štát EÚ si môže slobodne vybrať svoj vlastný energetický mix.
„Toto je veľmi zlý signál pre všetkých investorov. Ako môže spoločnosť prijať takéto politické riziko v projektoch, ktoré presahujú niekoľko desaťročí? „
Jadrová energia nemá príležitosti na získanie lacnejšieho kapitálu, akým sú napríklad ekologické alebo zelené fondy. Jadrový priemysel verí, že jadro by malo mať možnosť získavať zdroje z takýchto finančných nástrojov.
Foratom sídliaci v Bruseli je obchodným združením jadrovo-energetického priemyslu v Európe. Jeho členmi je 15 národných jadrových združení, ktoré zastupujú takmer 800 spoločností.