Reaktorová nádoba pre viacúčelový výskumný reaktor na rýchlych neutrónoch MBIR v Rusku prešla hydraulickými testami v AEM Technologies vo Volgodonsku, uviedla štátna jadrová spoločnosť Rosatom.
Rosatom povedal, že testy – jeden z kľúčových krokov pri výrobe reaktora – potvrdili pevnosť nádoby a kvalitu všetkých zvarov.
Rosatom neposkytol žiadne podrobnosti o časovom pláne výstavby MBIR, ale správy v Rusku začiatkom tohto roka uviedli, že jeho prevádzka sa začne v roku 2024.
MBIR: Najvýkonnejší výskumný reaktor na svete
Podľa Rosatomu bude MBIR najvýkonnejším výskumným reaktorom na svete, s tepelným výkonom 150 MW. Stavajú ho vo Výskumnom ústave atómových reaktorov (NIIAR) v Dimitrovgrade v Uljanovskom regióne v západnom Rusku.
MBIR bude primárne používať sodík ako chladivo a vibračne zhutnené zmiešané oxidické palivo (VMOX). VMOX je ruský variant paliva MOX, v ktorom sa zmiešané prášky oxidu uránu a plutónia a prášok oxidu čerstvého uránu vkladajú priamo do rúrky pokrytia paliva namiesto toho, aby sa najskôr vyrábali pelety.
MBIR sa použije na vývoj materiálov pre rýchle reaktory 4. generácie. Vedci ho použijú na vykonávanie experimentov pri prevádzkových parametroch aktívnej zóny za normálnych a núdzových podmienok s použitím sodíka, olova, bizmutu, plynu a roztavených solí ako chladiva.