Prvý bieloruský reaktor už vyrába elektrinu

Prvý blok JE sídliacej neďaleko mesta Astravec v západnom Bielorusku uvedú zo skúšobnej do komerčnej prevádzky o tri mesiace.

0
175
Prvá jadrová elektráreň, Bielorusko

Bieloruský prevádzkovateľ elektrární Belenergo a štátna tlačová agentúra Belta informovali, že 1. blok bieloruskej jadrovej elektrárne Astravec je pripojený na elektrickú sieť a 3. novembra 2020 začal vyrábať elektrinu.

Prvý blok JE sídliacej neďaleko mesta Astravec v západnom Bielorusku uvedú zo skúšobnej do komerčnej prevádzky vo februári 2021. Druhý blok bude komerčne vyrábať elektrinu od mája 2022, ide teda o približne dvojročné oneskorenie oproti pôvodnému harmonogramu pre bloky tretej generácie VVER-1200.

Žiadne konkrétne dôvody pre úpravu harmonogramu sa nespomínajú, avšak poslanci dolnej komory parlamentu nedávno oznámili podpis protokolu, ktorý má predĺžiť dobu pôžičky od Ruska na výstavbu týchto dvoch blokov o ďalšie dva roky. Ich cena je približne 11 miliárd USD (9,3 miliardy €), pričom je projekt z veľkej časti financovaný z ruských pôžičiek.

Výstavba bloku Bieloruská-1 sa začala v novembri 2013 a identického bloku Bieloruská-2 v apríli 2014. Generálnym dodávateľom oboch blokov je ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom. Oba reaktory nakoniec pokryjú jednu tretinu energetických požiadaviek krajiny.

Úrad bieloruského jadrového dozoru Gosatomnadzor minulý mesiac schválil postupné zvýšenie výkonu bloku Bieloruská-1. Začiatkom októbra bol tento blok uvedený na minimálny kontrolovaný výkon a dosiahol prvý kritický stav. Prvé zavážanie paliva dokončili v auguste 2020.

Bieloruská JE je vzdialená 40 km južne od litovského hlavného mesta Vilnius. Litovské úrady sa dlho stavali proti výstavbe elektrárne a spochybňovali jej bezpečnosť. V súlade so zákonom krajiny zakazujúcim dovoz elektriny z Bieloruska po spustení elektrárne, litovský prevádzkovateľ siete Litgrid potvrdil, že znížil príjem elektriny z Bieloruska po získaní údajov o tom, že blok Bieloruská-1 začal vyrábať elektrinu. „Týmto spôsobom spĺňame požiadavky zákona o potrebných opatreniach na ochranu pred hrozbou nebezpečných jadrových elektrární tretích krajín,“ uviedol Litgrid vo vyhlásení.

„Stále pribúdajú dôkazy o tom, že na to, aby sme sa udržali na nízkouhlíkovej energetickej ceste, musíme zrýchliť globálne budovanie nových jadrových kapacít a pripájať ich k elektrickej sieti. Takéto nové kapacity v Bielorusku s hodnotou 2,4 GWe sú zásadným príspevkom k dosiahnutiu tohto cieľa.“

Sama Bilbao y León, generálna riaditeľka MAAE

Bielorusko a Rusko odmietli litovské obavy a uviedli, že dizajn tejto JE zodpovedá najvyšším medzinárodným štandardom, čo potvrdzuje aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Tá vo vyhlásení uvádza, že sa Bielorusko pripojilo k rastúcemu počtu krajín využívajúcich jadrovú energiu na výrobu čistej, spoľahlivej a cenovo efektívnej elektriny. Keď pôjdu oba bloky na plný výkon, elektráreň s výkonom 2382 MWe ušetrí planétu ročne od emisií viac než 18 miliónov ton oxidu uhličitého tým, že nahradí výrobu elektriny z uhlia.