Prevádzkovateľ elektrárne Brokdorf s výkonom 1 410 MW požiadal o povolenie na vyradenie z prevádzky a demontáž v decembri 2017. Po ukončení výroby elektrickej energie koncom roka 2021 začali technici s prípravnými prácami, ako je dekontaminácia primárneho okruhu a presun jadrového paliva do medziskladu. Vyraďovanie z prevádzky v lokalite bude trvať približne 10 až 15 rokov a vlastník plánuje lokalitu ďalej využívať na výstavbu obrovského batériového úložiska.
Spoločnosť PreussenElektra, dcérska spoločnosť energetickej spoločnosti E.ON, oznámila, že dostala povolenie od Ministerstva pre energetickú transformáciu, ochranu klímy a životného prostredia Šlezvicka-Holštajnska na trvalé odstavenie a demontáž jedného bloku jadrovej elektrárne Brokdorf. Elektráreň Brokdorf bola poslednou elektrárňou v Nemecku, ktorá toto povolenie nedostala.
Od odstavenia elektrárne zamestnanci pracovali na príprave demontáže, ktorá zahŕňala dekontamináciu primárneho chladiaceho okruhu a nadbytočných systémov a komponentov. Technici zároveň premiestnili palivové články do medziskladu a nainštalovali náhradné systémy na zásobovanie elektrárne elektrickou energiou.
„Počas uplynulých siedmich rokov sa mnohí kolegovia usilovali o to, aby sme teraz mohli držať povolenie v rukách. Je dôležité, aby sme teraz začali a uviedli náš pripravený plán do praxe. Tu na stavbe nás čaká ešte veľa práce,“ povedal vedúci závodu Tammo Kammrath.
Spoločnosť teraz začne s krokmi demontáže, ktoré zahŕňajú vybudovanie nových logistických trás a zriadenie centra na spracovanie odpadu z demontovaného materiálu. Na demontáž tlakovej nádoby reaktora bude musieť spoločnosť PreussenElektra získať ešte jedno povolenie, o ktoré požiadala v auguste minulého roka.
Jadrová elektráreň Brokdorf s výkonom 1 410 MW (netto) začala prevádzku v decembri 1986. Pôvodne mala vyrábať elektrinu do roku 2036, ale po odklone Nemecka od jadrovej energie ju spoločnosť PreussenElektra 31. decembra 2021 odstavila.
Ďalšie využitie energie v elektrárni
Spoločnosť PreussenElektra by chcela elektráreň demontovať do polovice 30. rokov, čo označuje za ambiciózny cieľ vzhľadom na to, že predpokladaný čas demontáže jadrových blokov je približne 15 rokov. Dôvodom rýchlej demontáže sú ďalšie plány s areálom elektrárne, kde chce čoskoro začať budovať najväčšie batériové úložisko v Európe. V dvoch fázach plánuje vybudovať 800 MW úložisko s kapacitou 1 600 MWh.
„Do polovice roku 2030 chceme byť pripravení dokončiť najväčšie batériové úložisko v EÚ. Napriek všetkým našim ambíciám sa aj na demontáž v Brokdorfe, ako aj na všetkých ostatných demontážach, ktoré spoločnosť PreussenElektra vykonáva, vzťahujú najvyššie bezpečnostné štandardy. Teraz sa spoliehame na to, že v úzkej a osvedčenej spolupráci s našimi orgánmi dokážeme spoločne zvládnuť aj bezpečnú a rýchlu demontáž,“ povedal Guido Knott, generálny riaditeľ spoločnosti PreussenElektra.