Nové projekty by mali byť situované na východnom pobreží južne od Šanghaja. Správy však zatiaľ neuviedli podrobnosti o počte ani o technológii reaktorov, ktoré sa majú použiť. Momentálne je známe len to, že zariadenie v Hainane bude dokončené do roku 2026 a v Zhejiangu do roku 2025.
„Sústavné aktívne presadzovanie výstavby jadrových elektrární je dôležitým opatrením na rozšírenie efektívnych investícií, zvýšenie energetickej podpory a zníženie emisií skleníkových plynov,“ uviedol čínsky kabinet v oficiálnom vyhlásení.
Podľa odborníkov by výstavba nových jadrových elektrární Čínu prinavrátila na „aktívnejšiu cestu“, pričom sa očakáva schválenie štyroch až šiestich projektov každoročne v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov.
China Nuclear Energy Association (CNEA) v júli tohto roka uviedla, že Čína očakáva začatie prác na šiestich až ôsmich nových jadrových blokoch v rokoch 2020 až 2025. V správe, ktorú citoval štátny denník China Daily, sa odhadovala celková prevádzková jadrová kapacita na 70 GW do konca roku 2025, pričom ďalších 30 GW je vo výstavbe.
Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) má Čína celkový dostupný hrubý jadrový výkon asi 49 GW v 49 reaktorových blokoch v komerčnej prevádzke. Ďalších 10 blokov je vo výstavbe a očakáva sa zvýšenie výkonu o ďalších 9 GW.
Denník China Daily uviedol, že správa CNEA predpokladá, že celková jadrová kapacita Číny vrátane stavaných a prevádzkovaných blokov do roku 2035 dosiahne 200 GW. Na riešenie miestnych problémov s dopytom po elektrine by sa mali vyvíjať práve jadrové projekty vo vnútrozemských provinciách vrátane provincií Hunan, Hubei a Jiangxi.
Podľa MAAE jadrová energia v roku 2019 vyrobila 4, 9% elektriny v Číne.