Pandémia by mohla viesť k oneskoreniam a prekročeniu nákladov projektu ITER

Je pravdepodobné, že v projekte Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER) v Cadarache na juhu Francúzska dôjde k oneskoreniam a prekročeniu nákladov súvisiacich s Covid-19. Na definitívne hodnotenie je však ešte príliš skoro, zaznelo včera na konferencii.

0
105
Tritium Buildin, projekt ITER
Mimoriadne hustá oceľová výstuž je v budovách projektu ITER prítomná pomerne často. Zdroj: ITER

Šéf projektu ITER Bernard Bigot na 28. Konferencii o jadrovej fúzii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) povedal, že úplná analýza dopadu pandémie Covid-19 sa urobí až po jej skončení. „Mysleli sme si, že v septembri je koniec, ale začalo sa to znova. Dúfame, že do konca roka budeme mať jasný obraz o dopade,“ hodnotí situáciu riaditeľ projektu ITER.

Ďalej uviedol, že práce pokračovali bez prerušenia, i keď infekcia bola významná. Niektorí členovia ITER dodávajúci kľúčové komponenty boli však nútení na niekoľko mesiacov prácu zastaviť, čo malo za následok zasiahnutie dodávateľských reťazcov. „Keď musia byť dielne na výrobu kľúčových komponentov zatvorené, má to dopad, bez ohľadu na naše najlepšie úsilie,“ uviedol pán Bigot.

Európa prispieva takmer polovicou nákladov na výstavbu ITERu. Ostatní členovia projektu – Spojené kráľovstvo, Čína, India, Japonsko, Južná Kórea, Rusko a USA – sa podieľajú na financovaní rovnakým dielom do zvyšku.

Sme za polovicou

Projekt je dokončený na viac ako 65 % a vstupuje do kritickej fázy, kedy sa zameriava na splnenie termínu prvej plazmy v roku 2025 a na dosiahnutie plného výkonu v roku 2035. Prvá plazma znamená, že reaktor je schopný úspešne generovať roztavenú hmotu, presnejšie 840 m3 elektricky nabitého plynu alebo plazmy vo svojom jadre.

ITER je najväčší projekt jadrovej fúzie na svete. Bude replikovať reakcie, ktoré prebiehajú na Slnku a má demonštrovať, že fúzia sa dá generovať v komerčnom meradle. V oceľových a betónových nadstavbách umiestnených v kopcoch južného Francúzska bude umiestnený stroj s hmotnosťou 23 000 ton, známy ako tokamak, schopný vytvoriť v podstate hviezdu na Zemi.

V júli 2020 sa začala päťročná montážna fáza projektu. Na zostavenie obrovského reaktora, ktorý je najkomplexnejším inžinierskym počinom v histórii, sa použijú milióny komponentov. Takmer 3000 ton supravodivých magnetov, z ktorých niektoré sú ťažšie ako prúdové lietadlo, bude spojených 200 km supravodivých káblov, pričom všetky sú udržované na teplote -269 °C v najväčšej kryogénnej továrni na svete.

Fúzia je v kurze

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi na tlačovej konferencii uviedol, že momentálne sa vo svete vyvíja 94 fúznych zariadení, z toho 85 z nich je financovaných z verejných zdrojov a deväť súkromných. Do projektov bola investovaná 1 miliarda USD a ich kapitál sa zvyšuje. „Je zrejmé, že kapitálové investície sú výsledkom trhových síl, a nie verejnej politiky,“ uviedol. „Niektorí hráči nechcú byť vynechaní z toho, čo príde.“

Grossi prízvukoval, že keď sa o fúzii diskutovalo v 60. a 70. rokoch, nehovorilo sa o žiadnych problémoch spojených so zmenou podnebia. „Zjavne prichádza čas [pre fúziu] a my sa k nemu blížime rýchlo,“ uviedol. „Potrebujeme nástroje na dekarbonizáciu a toto je jeden z nich. Nejde o akademické úsilie v snahe o energetického jednorožca.“