Podanie žiadosti bolo významným míľnikom, informovala spoločnosť Atomerőmű Zrt, projektová kancelária, ktorá riadi projekt výstavby ďalších dvoch blokov reaktora VVER-1200. Ide o prvú žiadosť o výstavbu jadrovej budovy na novom mieste.
Budova kontajnmentu je hlavnou stavbou jadrovej elektrárne, pretože sa v nej nachádza jadrový reaktor a chladiaci systém. Obal tvorí aj bariéru pre rádioaktívny materiál alebo ochranu pred vonkajšími vplyvmi.
Ochranná nádoba reaktora VVER-1200 je vysoká 72 metrov a má priemer približne 52 metrov. Celá konštrukcia sa skladá z dvoch stien zo špeciálneho betónu, ktorý je navrhnutý tak, aby odolával extrémnym teplotám, tlakom a poveternostným vplyvom. Jadrový reaktor je tak chránený pred zemetrasením, zaplavením vodou alebo dokonca pred pádom lietadla či výbuchom blízkej výbušniny.
Maďarské licenčné konanie zahŕňa niekoľko individuálnych povolení. Spoločnosť Atomerőmű Zrt má už povolenie na pripojenie elektrárne PAKS II do elektrickej siete. V novembri zasa získali povolenie na výrobu dvoch tlakových nádob reaktora pre novú elektráreň.
V súčasnosti je vo výstavbe približne 18 budov. Tie sa následne použijú pri výstavbe hlavných častí závodu. Okrem technických a administratívnych budov sa v súčasnosti stavia aj betonáreň a závod na montáž armatúr.
Väčšia kontrola nad rozpočtom
Maďarský úrad pre jadrovú energiu (HAEA) oznámil 1. januára začiatok platnosti nového regulačného režimu, ktorý je dôležitý kvôli zvýšeniu efektívnosti a organizačnej nezávislosti úradu. V minulosti sa agentúre HAEA nepodarilo dodržať 12-mesačnú lehotu na vydanie stavebného povolenia pre závod PAKS II ani po trojmesačnom predĺžení.
Nový právny štatút poskytne agentúre HAEA väčšiu kontrolu nad rozpočtom a pracovnými silami. Znovuzvolená prezidentka maďarského jadrového dozoru Andrea Beatrix Kádárová bude zároveň podliehať priamo parlamentu. Kádárová bola v rokoch 2018 až 2021 námestníčkou štátneho tajomníka pre energetiku na ministerstve inovácií a technológií.
V lokalite Paks sú v súčasnosti v prevádzke štyri bloky tlakovodných reaktorov VVER-440, ktoré dodávajú do elektrickej siete približne 1900 MWe. Výstavba elektrárne PAKS I sa začala v roku 1974 a posledný reaktor bol pripojený k sieti v roku 1987. Všetky štyri bloky sú novšími verziami reaktorov VVER-440/213, takže majú systém umiestnenia barbotážnej veže.
Jadrová energia je v Maďarsku dominantným zdrojom energie, ktorý tvorí viac ako 50 % energetického mixu krajiny. Na druhom mieste sú fosílne zdroje energie s podielom približne 40 %.