Oživenie projektu jadrovej elektrárne vo Walese by potešilo vládu aj investora

Japonská priemyselná skupina Hitachi zvažuje obnovenie projektu výstavby jadrovej elektrárne v anglickom Walese. Má však jednu kľúčovú požiadavku, a to jasný model financovania výstavby.

0
100
Výstavba
Výstavba jadrovej elektrárne

Jadrovú elektráreň Wylfa má na starosti rozvíjajúca sa dcérska spoločnosť so sídlom vo Veľkej Británii Horizon Nuclear Power. Výstavba bola pozastavená začiatkom minulého roka, a to kvôli neschopnosti nájsť vhodný model financovania. Pokiaľ by nedošlo k uzavretiu dohody, celý projekt by mohol skončiť v rukách čínskej spoločnosti CGN.

Celkové náklady boli odborníkmi odhadnuté na 20 miliárd libier. Spoločnosť Hitachi vtedy informovala, že projekt je až príliš veľkou výzvou, a to i napriek tomu, že vláda Spojeného kráľovstva podala návrh na financovanie tretiny prostredníctvom podielu na výstavbe.

Waleský minister hospodárstva Ken Skates minulý rok informoval, že aj naďalej dúfa v pokračovanie prác. Ich pozastavenie totiž pripravilo nepríjemné chvíle pre všetkých pracovníkov, ktorí na stavbe pracovali.

Hitachi projekt nezrušila úplne, a tak spoločnosť Horizon aj naďalej pokračuje v plánovaní získania licencie a potrebných povolení. Preskúmanie modelu financovania elektrárne Wylfa zahájila britská vláda a momentálne predpokladá financovanie prostredníctvom poplatkov v cene elektriny, čím znižuje riziko na strane investora.

 Sme pripravení pokračovať vo výstavbe, avšak len v prípade zavedenia modelu financovania. Vytvorili sme konkurencieschopný projekt, ktorý dá prácu množstvu ľudí a pomôže miestnej ekonomike.

Duncan Hawthorne
generálny riaditeľ spoločnosti Horizon

Aby sa plán výstavby uskutočnil, Hitachi od vlády požaduje objasnenie stratégie pre jadrové elektrárne spolu s modelom financovania, a to už túto jeseň. Ak sa tak nestane, môže rozostavanú elektráreň predať čínskej spoločnosti CGN. O tento krok vraj britská vláda nestojí. CGN je už momentálne menšinovým partnerom pri výstavbe jadrovky Hinkley Point C, ktorú stavia francúzska spoločnosť EDF. Okrem toho je zapojená aj do výstavby elektrárne Bradwell.

Spojené kráľovstvo jadro podporuje

Výstavba jadrových elektrární má v Anglicku dlhodobú podporu. Podľa slov hovorcu ministerstva hospodárstva, energetiky a priemyslu, nová atómová elektráreň hrá dôležitú úlohu v poskytovaní spoľahlivej nízkouhlíkovej energie a je súčasťou aj budúceho energetického mixu v krajine. Tamojšia vláda pravidelne spolupracuje s developermi jadrových projektov. Úplne opačný názor majú britskí aktivisti, ktorí preferujú veľké veterné elektrárne na pobreží a usilujú sa o to, aby Veľká Británia už jadro ako zdroj energie nevyužívala.