Nucleareurope: Riaditeľ vyzýva na väčšiu technologickú neutralitu v energetických politikách EÚ

Európska energetická legislatíva musí rešpektovať princíp technologickej neutrality a úlohu jadrovej energie spolu s obnoviteľnými zdrojmi energie na dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti dekarbonizácie, hovorí Yves Desbazeille, generálny riaditeľ bruselskej jadrovej priemyselnej skupiny Nucleareurope.

0
14
Yves Desbazeille
Yves Desbazeille na otvorení konferencie Nucleareurope 2023 21. júna v Lyone. Zdroj: Nucleareurope

Yves Desbazeille minulý týždeň na výročnej konferencii Nucleareurope 2023 v Lyone povedal, že jadrová energia by mala do roku 2050 naďalej zabezpečovať približne štvrtinu elektriny v Európskej únii, čo je úloha, ktorá si bude vyžadovať nasadenie približne 115 GW novej jadrovej kapacity.

Podľa Desbazeilleho sa očakáva, že dlhodobá prevádzka by mohla prispieť približne 23 %, nové veľké reaktory 37 %, malé modulárne reaktory (SMR) 33 % a pokročilé modulárne reaktory 7 %.

Agnès Pannier-Runacherová, francúzska ministerka pre transformáciu energetiky, na konferencii v Lyone povedala, že európsky jadrový sektor by mal v nasledujúcom desaťročí priniesť viac ako 500 miliárd eur HDP a viac ako milión pracovných miest.

„Existuje vôľa postaviť jadrovú energiu do popredia našich európskych energetických politík, ale musíme ju premeniť na silný živý, európsky spoločný a globálny projekt,“ hovorí Pannier-Runacherová.

Pannier-Runacherová vyzvala európsky jadrový sektor k spolupráci s cieľom zlepšiť výkon, zdieľať prevádzkové, dodávateľské reťazce a odborné znalosti v oblasti bezpečnosti. To všetko je podľa jej slov dôležité pre zabezpečenie konkurencieschopnosti a cenovej dostupnosti jadrovej energie.

„Dúfam, že spoločne dokážeme vybudovať odolnejší európsky dodávateľský reťazec,“ povedala. „Toto je dlhá cesta. Znamená to nezávislosť od Ruska a akejkoľvek inej krajiny.“

V máji Pannier-Runacherová viedla stretnutie 16 európskych krajín „jadrovej aliancie“, ktoré uviedli, že Európa potrebuje podporovať nové reaktory a obnoviteľné zdroje, ak chce dekarbonizovať svoju ekonomiku. Ďalšie neformálne stretnutie skupiny je naplánované na júl.

„Dodávateľský reťazec je tiež kľúčový,“ povedal Desbazeille. „Vybudovaním európskeho dodávateľského reťazca môžeme zabezpečiť, aby sme mali prístup k tomu, čo potrebujeme, a tak potenciálne znížiť oneskorenia projektov.“ Podľa neho je potrebné, aby sa jadrový sektor stal atraktívnejším pre finančné organizácie. „Peniaze sú k dispozícii, ale my [priemysel] musíme dokázať, že jadrová investícia sa oplatí,“ povedal.