Americké ministerstvo energetiky (DOE) spustilo program vývoja pokročilých reaktorov s počiatočným financovaním 160 miliónov dolárov. Ich cieľom je postaviť hneď dva reaktory, ktoré by mali byť v prevádzke už do piatich až siedmich rokov.
Celkovo si na spustenie celoplošnej demonštrácie pokročilých reaktorov v rozpočte na rok 2020 Kongres vyhradil 230 miliónov amerických dolárov.
Pri oznámení o programe počas webinára Agentúry pre jadrovú energiu tajomníčka DOE pre jadrovú energiu Rita Baranwalová uviedla, že DOE „postupuje veľmi rýchlo“ pri realizácii nového programu, ktorého „cieľom je rozbehnúť stavebné projekty“. Ocenila „obojstrannú podporu od kongresu pre ďalšie nové jadrové technológie“.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Žiadosti o financovanie sa prijímajú od 14. mája a tento proces bude trvať 90 dní. Následne budú môcť žiadatelia získať podrobnejšie informácie. Finančné príspevky budú udelené na konci kalendárneho roka. Od žiadateľov sa požaduje, aby predložili výskumné návrhy v kľúčových oblastiach, ako sú demonštrácie pokročilých reaktorov, znižovanie rizika pre budúce demonštrácie a regulačné výzvy s cieľom pripraviť sa na budúce príležitosti.
Pokročilé jadrové systémy majú obrovský potenciál na zníženie emisií, vytváranie nových pracovných miest a budovanie silnej ekonomiky. Tento nový program vytvára pre USA obrovskú príležitosť poskytnúť čistú energiu a rozšíriť naše trhové príležitosti.
RITA BARALWALOVÁ
tajomníčka DOE pre jadrovú energiu
Minister energetiky Dan Brouillette uviedol, že nová generácia jadrovej energie je rozhodujúca pre energetickú bezpečnosť USA a ochranu životného prostredia. Povedal, že USA musia uskutočňovať technologické inovácie a pokročiť v investíciách do jadrového výskumu a vývoja, aby si posilnili vedúce postavenie pri budúcej generácii jadrových technológií.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Program bude okrem týchto dvoch reaktorov využívať Národné inovačné centrum pre reaktory (NRIC) na testovanie a hodnotenie vyspelých technológií reaktorov.