Noc výskumníkov 2017: Borili sme mýty o rádioaktivite

Kde inde by sa oplatilo mať náš mladý Nucelar Myth Busters Team, teda tím ničiteľov jadrových mýtov, ak nie na TOP vedeckom podujatí s výbornou organizáciou a hlavne s návštevníkmi hladnými po vedomostiach.

0
219

Tak, ako to býva už niekoľko rokov dobrým zvykom, patrí posledný septembrový piatok vede a výskumu nielen na Slovensku, ale aj v ďalších 33 krajinách Európy. Na podujatí Noc výskumníkov sa tento rok po prvýkrát zúčastnila aj Mladá Generácia SNUS.

Kde inde by sa oplatilo mať náš mladý Nuclear Myth Busters Team, teda tím ničiteľov jadrových mýtov, ak nie na top vedeckom podujatí s výbornou organizáciou a najmä s perfektnými návštevníkmi, ktorí sú hladní po nových informáciách a vedomostiach.

Po úspešnom formáte infostánku SNUS na festivale Pohoda, sme dostali priestor priblížiť svet rádioaktivity aj návštevníkom Starej tržnice v Bratislave. Ďalší tim boričov mýtov o jadre čakal na „decká“ v Banskej Bystrici, kde sa im venoval tím pozostávajú tiež z členov MG SNUS a lektorov z mochovského Energolandu.

Už od deviatej hodiny ráno sa k nášmu a k ďalším viac ako sedemdesiatim vedeckým stánkom hrnuli davy žiakov a študentov. Vedecký ošiaľ neutíchal ani poobede, k deťom sa začali pridávať aj dospelí a celé podujatie vyvrcholilo až krátko pred polnocou.

Je ionizujúce žiarenie naozaj všade okolo nás? Čo je to 1 Becquerel? Som aj ja rádioaktívny? Čo je to dozimeter? Je škodlivejší jeden zaoceánsky let alebo röntgenové vyšetrenie?

Nielen na tieto otázky už poznajú odpovede všetci návštevníci nášho stánku. Okrem rádioaktivity okolo nás sme diskutovali aj o problematike radónu v budovách, o časticovej fyzike, o bezpečnosti jadrových elektrární na Slovensku, rádioaktívnej káve či diviakoch.

Nezabudnite si pozrieť video, ktoré pripravili kolegovia z banskobystrickej Noci výskumníkov. Nielenže vyšli na stejdž aj s dozimetrom (to si dovoľ ), ale objavili tam mladého 12-ročného výskumníka, ktorý to dal na pána – a svojimi vedomosťami ohuroval jadrových profíkov. Práve informovaná verejnosť – a najmä mladí ľudia – sú tými najlepšími boričmi mýtov.

Popravde, tešíme sa už na ďalší ročník Noci výskumníkov!