Nemecká vláda vylúčila ďalšie predĺženie prevádzky zvyšných jadrových elektrární

Prevádzka zvyšných troch jadrových elektrární v Nemecku nebude predĺžená a elektrárne budú do polovice apríla natrvalo odstavené.

0
65
Nemecká jadrová elektráreň Isar 2
Nemecká jadrová elektráreň Isar 2. Foto: E.ON Kernkraft GmbH - E.ON Kernkraft GmbH

Zdá sa, že jadrovej energii v Nemecku skutočne odzvonilo. Uviedla to nemecká ministerka životného prostredia, jadrovej bezpečnosti a ochrany spotrebiteľa Steffi Lemkeová, čím potvrdila vyhlásenie kancelára Olafa Scholza zo začiatku marca. Informáciu priniesol portál Clean Energy Wire.

Prevádzka troch zostávajúcich nemeckých jadrových elektrární – Isar 2, Emsland a Neckarwestheim 2, ktoré sú spolu schopné dodávať do siete 4,1 GW elektrickej energie, sa mala pôvodne ukončiť koncom minulého roka. Vzhľadom na neistotu na energetických trhoch sa však rozhodnutím vlády predĺžil do polovice apríla.

Tým sa ukončila diskusia medzi koaličnými partnermi SPD vo vláde, pričom FDP navrhovala predĺžiť prevádzku jadrových blokov do roku 2024 a Zelení požadovali trvalé odstavenie reaktora Emsland na konci minulého roka, ako sa pôvodne plánovalo.

S blížiacim sa novo stanoveným termínom trvalého odstavenia zvyšných troch jadrových elektrární sa opäť začali rozbiehať diskusie o možnom predĺžení ich životnosti. To však vylúčila ministerka životného prostredia, jadrovej bezpečnosti a ochrany spotrebiteľa Steffi Lemkeová aj nemecký kancelár Olaf Scholz.

„Riziká jadrovej energie sú v konečnom dôsledku nekontrolovateľné,“ povedala Lemkeová a dodala, že napriek malému podielu jadrových elektrární v energetickom mixe má Nemecko lepšiu bezpečnosť dodávok elektriny ako susedné krajiny, ktoré sa na jadrové elektrárne spoliehajú v oveľa väčšej miere.

Z 20 GW na nulu za 13 rokov

Začiatkom roka 2011 Nemecko stále prevádzkovalo celkovo 17 jadrových reaktorov s inštalovaným výkonom viac ako 20 GW, ktoré pokrývali približne 25 % spotreby elektrickej energie v krajine. Po udalostiach spojených s haváriou v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima bolo v priebehu roka 2011 okamžite odstavených osem reaktorov a pre zvyšných 9 reaktorov s celkovou kapacitou viac ako 12 GW bol stanovený plán postupného odstavovania do konca roka 2022.

Plán Nemecka na odklon od jadrovej energie sa stal predmetom pochybností, najmä po ruskej invázii na Ukrajinu. Zástancovia jadrovej energie v Nemecku a ďalších európskych krajinách argumentovali tým, že nie je rozumné odstaviť stabilné zdroje elektrickej energie počas prebiehajúcej energetickej krízy, zatiaľ čo zástancovia postupného ukončenia jadrovej energie na druhej strane varovali pred opätovným otvorením diskusií, ktoré sa v posledných rokoch považovali za ukončené.