Hoci sa Spojené kráľovstvo čoraz intenzívnejšie prikláňa na stranu obnoviteľných zdrojov, prevádzkovatelia veterných elektrární za minulý rok museli napokon žiadať o kompenzácie vo výške viac ako 250 miliónov libier. Dôvodom bol prebytok výkonu spôsobený nižšou spotrebou elektriny kvôli pandémii a nedostatočne rozvinutá prenosová sústava.
Minulý rok v Anglicku obnoviteľné zdroje prvý raz vyrobili viac elektriny ako uhoľné a plynové zdroje. Napriek tomu, že ide o významný míľnik, rastúce náklady na kompenzáciu za obmedzenie výroby veterných elektrární ukázali, že je nevyhnutné investovať do prenosovej sústavy a takisto aj do ďalších technológií výroby energie.
Zatiaľ čo v roku 2019 náklady na kompenzácie dosiahli výšku 136 miliónov libier, v roku 2020 sa táto suma takmer zdvojnásobila. Najhorším dňom bol piatok, 22. máj 2020, kedy boli kompenzované straty za obmedzenie výroby až vo výške 9,3 milióna libier. Išlo o nový rekord. Dôvodom takéhoto nárastu je predovšetkým zvyšujúca sa výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov a nízka spotreba elektriny, pod ktorú sa tak ako v ostatných krajinách podpísala pandémia koronavírusu.
Bez ďalších zdrojov to nepôjde
Spojené kráľovstvo má v oblasti ochrany klímy pomerne ambiciózne ciele. Do roku 2030 chce dosiahnuť zníženie emisií CO2 o takmer 70 %. Na to, aby sa im tento cieľ podarilo dosiahnuť, však potrebujú omnoho viac, než len výstavbu nových a nových obnoviteľných zdrojov s nepravidelnou výrobou, ktorej množstvo sa navyše nedá regulovať.
„Ďalší krok k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality bude ešte náročnejší. Odstaviť posledné fosílne zdroje v sústave bude vyžadovať omnoho viac, než stavať nové veterné a solárne elektrárne,“ uviedol pre agentúru Bloomberg Iain Staffell z Imperial College London.
Dáta o kompenzáciách pre prevádzkovateľov veterných elektrární hovoria jasnou rečou – časť vyrobenej elektriny sa nedá využiť kvôli nedostatočne rozvinutej prenosovej sústave.
Naopak, na zaistenie dostatočného množstva elektriny v čase, kedy nie je výroba z obnoviteľných zdrojov kvôli klimatickým podmienkam dostačujúca, rozvíja Anglicko jadrovú energetiku. Aktuálne má vo výstavbe jadrovú elektráreň Hinkely Point C s plánovaným spustením v roku 2026 a ďalej rozhoduje o projekte nového bloku v elektrárni Sizewell a Bradwell.