Najväčší experiment jadrovej fúzie na svete dosiahol medzník

Projekt medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER) s hodnotou 20 miliárd USD, ktorého cieľom je postaviť najväčší fúzny reaktor na svete neďaleko Cadarache v južnom Francúzsku, dosiahol tento týždeň významný míľnik. Stavebné tímy vyzdvihli prvý veľký diel reaktora známeho ako tokamak.

0
1425

Počas dvoch dní asi 200 pracovníkov opatrne zdvihlo a osadilo kryostatovú základňu, oceľovú misu s hmotnosťou 1250 ton, do šachty tokamaku. Kryostatická základňa – najväčší a najťažší komponent tokamaku – je spodná časť obrovskej kovovej nádoby, ktorá bude nakoniec obsahovať zvyšok reaktora vrátane vákuovej nádoby, obrovských supravodivých magnetov a chladiacich systémov.

Tím ITER sa usiluje do konca roku 2021 dostať všetky hlavné komponenty ITER na svoje miesto, aby sa dodržal konečný termín na spustenie tohto masívneho stroja do decembra 2025. Kryostatickú základňu vyrobila spoločnosť Larsen & Toubro v továrni Hazira v Indii.

Hovorkyňa Sabina Griffithová povedala, že projekt prvého komerčného fúzneho reaktora na svete napreduje k oficiálnemu uvedeniu do prevádzky na konci roku 2025, ale bude trvať najmenej desať rokov, kým dosiahne plný výkon. „Dátum prvej plazmy je stanovený. V decembri 2025 stlačíme tlačidlo,“ povedala Griffithová. „Bude to trvať ďalších 10 rokov, kým dosiahneme prevádzku s čistým deutériom a tríciom.“

Čítajte viac:

Projekt ITER na ceste k prvej plazme v roku 2025