Najmodernejší tokamak udrží plazmu horúcu až 200 mil. °C

Dokončenie tokamaku JT-60SA je míľnikom pred chystaným experimentom jadrovej fúzie prostredníctvom termonukleárneho reaktora vo francúzskom Cadarache.

0
3051

Spoločnosť Fusion for Energy (F4E), ktorá zastupuje Európu v projekte spustenia Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER), informovala, že štáty „starého kontinentu“ spoločne s Japonskom dokončili najvýkonnejší tokamak na svete s označením JT-60SA. Týmto činom tak urobili dôležitý krok vo vývoji jadrovej syntézy pred spustením reaktora ITER.

JT-60SA bude udržiavať plazmu s teplotou do 200 miliónov °C po dobu až 100 sekúnd a to veľa napovie o spôsobe, ako udržať plazmu horúcu a stabilnú. Tokamak sa spočiatku bude používať ako skúšobná základňa pre ITER, pretože sa tieto dve zariadenia v mnohých oblastiach vzájomne dopĺňajú vrátane parametrov plazmy, konštrukcie supravodivého magnetu, kryosystému aj vykurovacích a pohonných prúdových systémov.

Enrico Dipietro, manažér F4E pre program JT-60SA, uviedol, že JT-60SA obsahuje niekoľko konkrétnych oblastí navrhnutých tak, aby poskytovali dôležité príspevky k optimalizácii prevádzky ITER. Tento tokamak je dizajnom najbližší k spomínanému reaktoru, preto bude JT-60SA vykonávať experimenty, aby vedcom pomohli čo najlepšie sa pripraviť na začiatok prevádzky ITER. Po spustení Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora sa však výskum JT-60SA pravdepodobne presunie smerom k príprave na nasledujúcu generáciu fúznych reaktorov so zameraním sa na demonštráciu a optimalizáciu stabilnej prevádzky pokročilých plazmových konfigurácií.

Zariadenie ITER za 20 miliárd eur je vo výstavbe v Cadarache v južnom Francúzsku. Bude to najväčší experiment jadrovej syntézy (fúzie) na svete. Fúzia je základná energia vo vesmíre, uvoľňujúca sa v Slnku a hviezdach. Túžba ovládať túto atómovú energiu na Zemi je hnacou silou projektu ITER.

JT-60SA bol navrhnutý tak, aby riešil výskum plazmy nepokrytý žiadnymi inými existujúcimi zariadeniami a pre viaceré aspekty, ktoré nepokrýva ani ITER. Po preukázaní, či môžu základné systémy JT-60SA fungovať podľa plánu, sa v rokoch 2021 – 2023 uskutočnia ďalšie vylepšenia, zavedú sa ďalšie plazmové vykurovacie a palivové systémy a prístroje na meranie podmienok plazmy a reguláciu chladenia.

Montáž JT-60SA sa skončila 30. marca 2020 po siedmich rokoch intenzívnej práce. Stroj v súčasnosti prechádza funkčnými testami, známymi ako integrované uvedenie do prevádzky. Vyvíja sa značné úsilie na včasnú realizáciu prvej operácie, tzv. prvej plazmy.