Podľa prieskumu verejnej mienky mladí ľudia v Spojenom kráľovstve nedostatočne rozumejú atribútom energie, ktorú poskytuje jadrová energetika.
Výsledky boli naozaj prekvapivé. Zistilo sa, že iba 26% ľudí vo veku 18 až 24 rokov chápe, že jadrová energia je zdrojom s nízkym obsahom uhlíka, v porovnaní so 76% v prípade obnoviteľných zdrojov, ako sú veterná a solárna energia.
Starší ľudia v prieskume dopadli o poznanie lepšie. Úroveň porozumenia vzrástla zo 47% medzi 35 až 44-ročnými a 61% medzi 65 až 74-ročnými. Opäť však bola stále výrazne nižšia ako pri obnoviteľných zdrojoch.
Inštitút strojných inžinierov sa domnieva, že keďže sa verejnosť čoraz viac zaujíma o zmenu podnebia a vláda sa usiluje dosiahnuť svoj cieľ nulových emisií do roku 2050, ľudia si musia byť vedomí nízkouhlíkového potenciálu rôznych zdrojov elektrickej energie.
Výkonný riaditeľ inštitútu Colin Brown vyhlásil, že je dôležité, aby sa čo najrýchlejšie začali odstraňovať emisie uhlíka z britského energetického systému. „Tento prieskum ukazuje, že potenciál nízkouhlíkových zdrojov elektrickej energie nebol efektívne komunikovaný, pričom jadrovej energii chápe oveľa menej ľudí ako obnoviteľným zdrojom,“ tvrdí Brown.
Inštitút apeluje, že jediný spôsob, akým sa bude dať uspokojiť očakávaný nárast dopytu po elektrickej energii, a zároveň pokračovať v znižovaní emisií CO2, bude stavba nových jadrových elektrární.
Premiér Boris Johnson sa k problematike nestavia chrbtom a vyzýva na „jadrovú renesanciu“. Britská vláda ešte pod vedením Theresy Mayovej minulý rok udelila konzorciu spoločností vedených Rolls-Royceom 18 miliónov libier na vývoj malých modulárnych reaktorov.
V prieskume, ktorí sme spomínali na začiatku, sa zistilo, že polovica respondentov o takýchto reaktoroch počula, ale iba 3% uviedli, že toho vedia dosť, zatiaľ čo 20% má len málo vedomostí a 26% opýtaných o nich nevedelo vôbec nič.