Minister energetiky Herman Galuščenko dúfa, že priama prítomnosť zástupcov agentúry v ukrajinských jadrových elektrárňach umožní Kyjevu „zhodnotiť realitu ruských hrozieb pre jadrovú a radiačnú bezpečnosť zvnútra.“
Povedal, že Rusko sa zameriava na energetické zariadenia na Ukrajine už viac ako tri mesiace. V dôsledku jedného novembrového útoku boli všetky ukrajinské jadrové elektrárne vypnuté a fungovali na záložnú energiu z diesel generátorov.
„Keď nepriateľ strieľa na zariadenia energetickej infraštruktúry spojené v jednom energetickom systéme s jadrovými elektrárňami, je to tiež jadrový terorizmus,“ povedal Galuščenko. „Nehovoriac o početných prípadoch preletu rakiet nad blokmi jadrových elektrární alebo ostreľovania a dobytia jadrových elektrární.“
„Som si istý, že v blízkej budúcnosti vrátime vlajku Ukrajiny a spolu s Raphaelom Grossim vztýčime vlajku MAAE nad Záporožskou jadrovou elektrárňou,“ vyhlásil ukrajinský minister energetiky.
Grossi prichádza do Juhoukrajinskej JE
Podľa slov Galuščenka sa návštevou generálneho riaditeľa MAAE Rafaela Grossiho začalo úsilie zabezpečiť nepretržitú prítomnosť expertov na jadrovú bezpečnosť a zabezpečenie vo všetkých tamojších jadrových energetických zariadeniach. Týmto krokom sa výrazne zintenzívnilo úsilie agentúry pomôcť zabrániť jadrovej havárii počas vojenského konfliktu.
Grossi navštívil Juhoukrajinskú JE, čím odštartoval misie pozostávajúce z dvoch expertov MAAE v každom z týchto zariadení. Očakáva sa, že navštívi aj JE Rovno a lokalitu Černobyľ.
MAAE má už v najväčšej ukrajinskej jadrovej elektrárni, Záporožskej, stálu prítomnosť až štyroch expertov a dvojčlenný tím bude pôsobiť aj na Chmeľnickej JE.
S týmito novými misiami – zriadenými na žiadosť krajiny a dohodnutými na stretnutí Grossiho a ukrajinského premiéra Denysa Šmyhala minulý mesiac – bude mať MAAE v danej chvíli v krajine prítomných 11 až 12 odborníkov. Hoci misie MAAE boli na týchto miestach už predtým počas konfliktu, nepretržité nasadenie tímov znamená veľké rozšírenie.
Ukrajina má 15 komerčných blokov v štyroch JE: Chmeľnickej, Rovenskej, Juhoukrajinskej a Záporožskej. Štyri bloky v Černobyle boli natrvalo odstavené od havárie v roku 1986.
Šéf MAAE sa má tiež stretnúť s vysokými predstaviteľmi ukrajinskej vlády v hlavnom meste Kyjev k jeho návrhu na zriadenie zóny jadrovej bezpečnosti a ochrany v okolí ZJE, kde je MAAE prítomná už viac ako štyri mesiace.
„Ide o prevenciu jadrovej havárie“
„Situácia okolo ZJE je naďalej veľmi, veľmi nebezpečná,“ povedal Grossi novinárom pri príchode na Ukrajinu. „Jadrová havária, havária s vážnymi rádiologickými následkami, nie je v záujme nikoho.
Rusko obsadilo Záporožskú jadrovú elektráreň, najväčšiu v Európe, začiatkom marca krátko po invázii na Ukrajinu, no ukrajinský personál ju naďalej prevádzkoval. Moskva aj Kyjev sa odvtedy navzájom obviňujú z ostreľovania zariadenia, čím riskujú jadrovú katastrofu.
V samostatnom vyhlásení Galuščenko uviedol, že Ukrajina „bude rozvíjať jadrovú energiu, stavať nové bloky“. Varoval však, že „teraz je otázka bezpečnosti energetických zariadení akútna“.
„Vojna Ruska proti Ukrajine, okupácia a ostreľovanie ZJE ukázali, že rozvoj jadrovej energie musí brať do úvahy vojenské hrozby. A Ukrajina vyvinie riešenia, ktoré umožnia zvýšiť úroveň ochrany jadrových zariadení pred hrozbami vojenskej agresie a raketových útokov.“