Michael Shellenberger: Ak sa chcete zbaviť uhlia, potrebujete jadro

0
220
Michael Shellenberger, Miroslav Šarišský, Nuclear Pride Fest

Na jeseň sa v historickom centre Mníchova konal Nuclear Pride, pokojná manifestácia prevažne mladých ľudí z celého sveta na podporu jadrovej energie. Títo mladí ľudia vyzvali jednu z najsilnejších európskych krajín, aby sa nevzdala svojich jadrových elektrární. O výrobe energie z jadra sme sa počas mníchovského festivalu zhovárali s popredným environmentalistom Michaelom Shellenbergerom.

Aký bude dopad odstavenia jadrových elektrární v Nemecku z pohľadu dnešnej snahy obmedzovať emisie skleníkových plynov?

Ak potrebujete dôkaz, že klimatickú zmenu nedokážete vyriešiť iba za pomoci slnečnej a veternej energie, Nemecko je toho ukážkovým príkladom. Uhlíkové emisie v Nemecku neklesli už deväť rokov, namiesto energie z jadra využívajú uhlie a zemný plyn. Nemci minuli už 580 miliárd dolárov na investíciách do OZE, no ich emisie sa neznížili. Je to zaujímavé a už si to začínajú všímať aj nemecké médiá.

Ako presvedčiť Nemcov, aby svoje atómky nevypli?

Nemci sa už presviedčajú sami. Momentálne prebiehajú protesty v lese Hambach, ktorý chcú zničiť, aby tam mohli ťažiť uhlie, ktoré sa pod lesom nachádza (pozn. ide o zvyšky 12-tisíc rokov starého lesa, zatiaľ ďalšiu ťažbu uhlia zastavili nemecké súdy). Rovnako zbúrali aj staroveký kostol. Nemci si sami uvedomujú, že si ničia vlastné dedičstvo preto, aby ťažili uhlie, a ničia si aj svoju reputáciu v oblasti klímy. Stále sa u nich objavuje aj iracionálny strach z jadrovej energie, ktorý má viac dočinenia s minulosťou, so studenou vojnou a so strachom z jadrových zbraní. Aj ja sám som kedysi som bol proti jadru, no vtedy som o ňom nič som o ňom nevedel. Svoj názor jadro som zmenil, a čím viacej sa dozvedám, tým je aj môj názor na túto technológiu pozitívnejší. Preto som optimistom, že aj Nemci môžu svoj názor zmeniť.

Stačí vietor a slnko na boj proti klimatickej zmene?

Vietor aj slnko majú svoj zmysel, ale ak sa chcete naozaj zbaviť závislosti na fosílnych zdrojoch a na importe zemného plynu, tak potom potrebujete veľa energie z jadra.

Nedávno som si študoval štatistiku o využívaní OZE v Európe a uvedomil si, že takmer polovica energie z OZE pochádza z pevných biopalív, najmä dreva. To je niekoľkonásobne viac, ako je výroba energie z vetra a slnka.

Je to úplne jednoduché. Ak chcete chrániť životné prostredie, nesmiete ho zničiť a spáliť kvôli získavaniu energie. Takže aj naše lesy by sme mali radšej nechať čo najviac nedotknuté, a nevyužívať ich na palivo. Jadro je environmentálne udržateľný zdroj energie, pretože iba malé množstvo uránu dokáže produkovať obrovské množstvo energie. Energetická hustota je v otázke ochrany životného prostredia kľúčová. To, čo robia Nemci, ide opačným smerom. Aby vyrobili energiu, využívajú čoraz viacej zeme na stavbu solárnych a veterných elektrární a pália čoraz viac dreva. Slnko poskytuje stále len menej ako desať percent elektriny v Nemecku. Úsiliu mať obnoviteľné zdroje dochádza para. Nedokážu zabezpečiť dostatočné kapacity z vetra, pretože v istých momentoch majú príliš veľa veternej energie, ktorú nepotrebujú a inokedy zas príliš málo, keď ju potrebujú.

Nebudú riešením práve batérie?

Poviem príklad z Kalifornie, odkiaľ pochádzam a ktorá je podobná ako Nemecko. Veľa sme investovali do obnoviteľných zdrojov. Ak by ste však vzali každú batériu v Kalifornii, vrátane batérií v autách, získali by ste len 30 minút zásoby energie potrebnej pre celú Kaliforniu. Vy však potrebujete uložiť energiu nie na pár minút, ale možno na niekoľko týždňov, či mesiacov. Nikto seriózny si nemyslí, že uložiť do batérií toľko elektriny je reálne.

Miroslav Šarišský