Vyjadrenie maďarského ministra v Prahe tento týždeň malo jasné posolstvo. „Európa nebude schopná dosiahnuť svoj cieľ klimatickej neutrality do roku 2050 bez využívania jadrovej energie a blok musí preto ukončiť „negatívnu diskrimináciu jadrovej energie“, uviedol Péter Szijjártó.
Na šiestom Kongrese jadrového priemyslu v strednej a východnej Európe povedal, že Európska Únia musí nielen zabezpečiť jednotné kritériá, ale aj podporovať jadrovú energiu. Tvrdil, že jadrové elektrárne dokážu bezpečne vyrábať elektrickú energiu „ekologickým, lacným a predvídateľným spôsobom z dlhodobého hľadiska“.
Szijjártó prízvukoval, že všetky krajiny Vyšehradskej skupiny – Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko – plánujú stavbu nových jadrových elektrární, pričom očakáva sa, že maďarské plány novej výstavby budú napredovať aj v roku 2020. Dokumentácia k žiadosti o povolenie na dva nové reaktorové bloky elektrárne Paks bude podľa plánu hotová na jar a predložená bude regulačnému orgánu na schválenie v lete.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Jadrová elektráreň Paks má už v komerčnej prevádzke štyri bloky, no vláda vyhlásila, že bez dvoch nových by nedokázala dosiahnuť svoje ciele v oblasti klímy.
Európska Únia nedávno vyhlásila, že bude poskytovať finančnú podporu regiónom závislým na uhlí, aby im pomohla v ich úsilí o dekarbonizáciu. Návrh však vylučuje použitie týchto prostriedkov pre jadrové elektrárne. Koncom minulého roka sa niekoľko členských štátov vyjadrilo, že ak sa majú zaviazať k cieľom dekarbonizácie do roku 2050, musia mať možnosť investovať do jadrovej energie.