Lídri odborov z celej Európy vyzývajú na zahrnutie jadra do mixu čistej energie

Lídri odborov z celej Európy vyzvali politikov, aby si vybrali jadrovú energiu v diskusii o tom, ako urýchliť cestu k čistej energetike na klimatickej konferencii OSN Cop26 v škótskom Glasgowe.

0
73
Jadrová elektráreň, Dukovaný
Urýchliť cestu k čistej energetike môžeme vďaka jadru, zhodujú sa európski odborári.

Vedúci predstavitelia dvanástich hlavných odborových zväzov zastupujúcich pracovníkov v jadrovom sektore v otvorenom liste uviedli, že Cop26 je šancou pre politikov vybrať si energiu bez emisií, dobré pracovné miesta a udržateľnú prosperitu – a to znamená zvoliť si jadrovú energiu ako súčasť vyváženého energetického systému.

„Ľudia volajú po praktických riešeniach klimatickej krízy, ktoré ponúkajú skutočnú nádej v zelenú ekonomiku,“ uvádza sa v liste. Jadrová otázka je podľa nich predmetom politickej diskusie, no neexistuje tu žiadna vedecká diskusia, pretože každá seriózna odborná analýza potvrdzuje, že svet potrebuje jadro, aby dosiahol čistú nulu.

List podpísali osobnosti vrátane Garyho Smitha, generálneho tajomníka Únie GMB v Spojenom kráľovstve, Helene Lopezovej, generálnej tajomníčky únie CFE-CGC vo Francúzsku, Lonnieho Stephensona, medzinárodného prezidenta Medzinárodného bratstva elektrotechnických pracovníkov v USA a odborárov z Belgicka, Rumunska, Českej republiky, Slovenska a Kanady.

Šéfovia odborov sa zhodli na tom, že svet potrebuje viac čistej, spoľahlivej a dostupnej energie, ktorá by zabezpečila kvalitné zamestnanie pre ich členov.

V Európe Francúzsko a množstvo ďalších členských štátov intenzívne lobovalo za to, aby sa jadro stalo súčasťou udržateľnej zelenej taxonómie Európy, ale jej začleneniu sa bránili iné krajiny vrátane Belgicka a Nemecka, ktoré postupne vyraďujú svoje jadrové elektrárne.

Európska komisia sa pripravuje na vydanie druhej časti taxonómie, ktorá určuje, ktoré činnosti sú udržateľné, a teda oprávnené na stimulačné prostriedky zamerané na cieľ EÚ dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nedávno povedala, že EÚ potrebuje jadrovú energiu a plyn ako stabilné zdroje energie, kým zvládne prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo. Povedala to po summite 27 členských štátov EÚ, kedy sa k jadrovej otázke vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý povedal: „Nikdy predtým nebola vyjadrená taká jasná a široká podpora potrebe využívať jadrovú energiu na dosiahnutie našich klimatických cieľov.“

Macron tiež nedávno oznámil, že do roku 2030 musí byť Francúzsko, ktoré vyrába väčší podiel elektriny z jadra než ktorákoľvek iná krajina, lídrom vo výrobe bezuhlíkovej energie s jedným malým modulárnym reaktorom (SMR) v prevádzke a jadrovými elektrárňami používanými na výrobu čistého vodíka elektrolýzou.

Britská vláda nedávno oznámila financovanie projektu jadrovej elektrárne Sizewell C vo výške 1,7 miliardy libier, keď tlačí na dosiahnutie konečného investičného rozhodnutia do troch rokov a spustenie programu novej výstavby, ktorá nahradí starnúce reaktory v krajine. Tri projekty – Wylfa, Moorside a Oldbury – boli buď zrušené alebo odložené, najmä kvôli problémom s financovaním, zatiaľ čo Bradwell zostáva v počiatočných technických fázach.

Dvanásť z 13 súčasných jadrových reaktorov v Anglicku, ktoré predstavujú približne 85 % jadrovej kapacity, sa má zatvoriť do roku 2030. Hoci Hinkley Point C je vo výstavbe, v nízkonákladovom elektrickom systéme do roku 2050 bude pravdepodobne potrebný ďalší jadrový reaktor, povedal pán Hands.