Jadrový dozor Južnej Kórey rozšíril svoje špeciálne vyšetrovanie manuálneho odstavenia energetického reaktora Hanbit-1 začiatkom tohto mesiaca pre obavy z možného porušenia bezpečnostného protokolu.
Komisia jadrovej bezpečnosti a ochrany vo svojom vyhlásení uviedla, že počas inšpekcie manuálneho odstavenia tlakovodného reaktora s výkonom 995 MW z 10. mája našla „určitý dôkaz“, že spoločnosť Korea Hydro and Nuclear Power Company (KHNP) „neuplatňovala primeranú úroveň bezpečnostných opatrení a porušila zákon o jadrovej bezpečnosti“.
Komisia uviedla, že nariadila pozastavenie prevádzky elektrárne a poslala tím špeciálnych súdnych vyšetrovateľov na vykonanie špeciálnej inšpekcie. Dňa 10. mája 2019 KHNP vykonala diagnostický test účinnosti riadiacich tyčí, počas ktorého výkon reaktora vzrástol o 18% a prekročil horný limit 5%. Namiesto okamžitého odstavenia reaktora trvalo takmer 12 hodín, kým bol blok odstavený, uviedla komisia. Počiatočné vyšetrovania ukázali, že do procesu bol priamo zapojený zamestnanec, ktorý nemal povolenie na manipuláciu s riadiacimi tyčami.
Je to prvýkrát, keď špecializovaní policajti vyšetrovali jadrové reaktory v Kórei od spustenia prvého jadrovom bloku Kori-1 v Južnej Kórei v roku 1978.
Hanbit-1, jeden z troch reaktorov v lokalite, je v bezpečnom stave a nedošlo k úniku rádioaktivity ani vnútri, ani mimo zariadenia.
Komisia plánuje do 20. júla monitorovať reaktor a kultúru bezpečnosti spoločnosti. „Keďže tepelný výkon prudko vzrástol, musíme tiež skontrolovať integritu jadrového paliva. Po dôkladnom zabezpečení palivových prútikov a kaziet podnikneme kroky súvisiace s legislatívou v oblasti jadrovej energie,“ uviedlo vyhlásenie komisie.
Bloku Hanbit-1 na juhu krajiny bola nedávno schválená prevádzka po údržbe, ktorá sa uskutočnila minulý rok. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu má Južná Kórea v komerčnej prevádzke 25 reaktorov, ktoré vyrábajú približne 24% elektrickej energie, ale prijala plán postupného vyraďovania, ktorého cieľom je nahradiť jadrovú energiu obnoviteľnými zdrojmi energie.