Japonské Ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu schválilo závery odbornej komisie, v ktorých sa požaduje, aby jadrová energia dosiahla 20 až 22% energetického mixu krajiny do roku 2030, uviedli japonské médiá.
Udržať know-how
Výbor tiež vyzval na prevádzku jadrovej energetiky s cieľom udržať know-how, teda relevantné zručnosti jadrového priemyslu a pracovníkov pripravených pre budúcu generáciu jadrových elektrární. Výbor navrhol, aby sa v Japonsku stavali nové komerčné reaktory.
Japonsko odstavilo všetky jadrové reaktory po nehode JE Fukušima-Daiiči v roku 2011, ale znova spustilo sedem z nich, z ktorých posledný bol Genkai-3 začiatkom tohto mesiaca.
Jadro plánovali zvýšiť na 40%
Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) bol jadrový podiel krajiny v roku 2017 okolo 3,6%. Pred fukušimskou haváriou vyrobilo Japonsko približne 30% elektrickej energie z jadra a plánovalo tento podiel zvýšiť na 40%.
Očakáva sa, že jadrová energia bude v roku 2030 predstavovať 20-22% z japonskej výroby elektrickej energie, pričom podobná časť bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Zostávajúci podiel výroby v krajine bude podľa najnovšej energetickej politiky Japonska tvoriť uhlie (26%), LNG (27%) a ropa (3%). Táto politika podporuje „využívanie výroby elektriny z jadrovej energie, ktorej bezpečnosť je potvrdená“.