Japonsko chce opätovne uviesť do prevádzky jadrový komplex Kashiwazaki-Kariwa s inštalovaným výkonom 8212 MW, ktorý je zároveň štvrtým najväčším zariadením na výrobu elektrickej energie na svete. Elektráreň prevádzkuje spoločnosť TEPCO. Je schopná zásobovať až 16 miliónov domácností. Odstavená bola po zemetrasení v roku 2007 a znovu spustená až v roku 2009. Opätovne ju odstavili po havárii vo Fukušime v roku 2011.
Jadrová energia v Japonsku zažíva renesanciu, pričom ku koncu minulého roka sa opätovne spustilo 13 japonských reaktorov. Kašiwazaki-Kariwa je tak ďalšou v poradí na obnovenie japonského jadrového programu.
Spoločnosť Tokyo Electric Power Co. plánuje obnoviť prevádzku bloku č. 7 elektrárne Kašiwazaki-Kariwa v októbri. Bude to prvýkrát, kedy spoločnosť TEPCO bude prevádzkovať jadrový reaktor podľa bezpečnostných pravidiel zavedených po haváriách v elektrárni Fukušima Daiči v roku 2011.
Plán bol vytvorený s cieľom znížiť cenu elektrickej energie, pričom v roku 2024 sa očakáva jej zníženie o 11 % v porovnaní s rokom 2023. Ďalším cieľom je znížiť závislosť od dovozu skvapalneného zemného plynu, v súvislosti s čím japonský Inštitút pre energetickú ekonomiku (IEEJ) predpovedá, že dovoz skvapalneného zemného plynu do Japonska klesne vo fiškálnom roku 2024/25 na 58,5 milióna ton z odhadovaných 64 miliónov ton v roku 2023. V neposlednom rade je tu snaha o zníženie emisií skleníkových plynov.
Plány môžu naraziť na odpor miestnych obyvateľov
Opätovné spustenie však zostáva neisté, pretože závisí od súhlasu miestnej prefektúry, bez ktorého sa bloky nemôžu spustiť. V januári došlo v blízkosti elektrárne k zemetraseniu, čo vyvolalo nové obavy o bezpečnosť elektrárne. Guvernér prefektúry Hideyo Hanazumi zatiaľ neoznámil, či bude súhlasiť s opätovným spustením bloku 7. Hanazumi s odvolaním sa na rozsiahle škody na cestách spôsobené zemetrasením vzniesol otázky o súčasných evakuačných plánoch v obciach v blízkosti elektrárne a vyzval na širokú diskusiu o bezpečnostných opatreniach.
Napriek snahám vlády o opätovné spustenie jadrovej energie zostávajú miestne prefektúry po skúsenostiach z roku 2011 opatrné a môžu takéto vládne plány do značnej miery skomplikovať.