Jadrovej výrobe bezprostredné riziko kvôli prevratu v Nigeri nehrozí, hovorí Euratom

Agentúra Európskej únie pre jadrovú energiu Euratom minulý týždeň uviedla, že nevidí žiadne bezprostredné riziko pre výrobu jadrovej energie v Európe, ak by Niger obmedzil dodávky uránu.

0
42
Uránový tzv. žltý koláč
Žlté koláče sa zvyčajne získavajú mletím a chemickým spracovaním uránovej rudy, ktorá vytvára hrubý prášok, ktorý má ostrý zápach, je nerozpustný vo vode a obsahuje asi 80 % oxidu uránu.

Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (Euratom) agentúre Reuters povedalo, že Niger – západoafrická krajina, kde junta prevzala moc od prezidenta Mohameda Bazouma – bol minulý rok druhým najväčším dodávateľom prírodného uránu do Európskej únie. Spoločenstvo však uviedlo, že energetické spoločnosti v EÚ majú dostatok zásob uránu pre jadrové elektrárne na tri roky.

„Ak sa zníži dovoz z Nigeru, z krátkodobého hľadiska neexistujú žiadne bezprostredné riziká pre bezpečnosť výroby jadrovej energie,“ uviedol Euratom. Výkonná Európska komisia EÚ uviedla, že tento 27-členný blok má „dostatočné zásoby uránu na zmiernenie akýchkoľvek krátkodobých rizík dodávok“.

Agentúra France24 naopak zverejnila, že prevrat v Nigeri vyvolal obavy, že by krajina mohla obmedziť vývoz uránu, čo by mohlo mať vplyv na výrobu jadrovej energie vo Francúzsku a mimo neho. Citovala však aj expertov, ktorí povedali, že diverzifikácia zdrojov a dobré zásoby by mali byť schopné zmierniť akékoľvek narušenia „v krátkodobom horizonte“.

Francúzsko, popredný európsky výrobca jadrovej energie a bývalá koloniálna veľmoc Nigeru, v utorok oznámilo, že po zvrhnutí demokraticky zvolenej vlády v krajine evakuuje francúzskych a európskych občanov.

Francúzska jadrová spoločnosť Orano uviedla, že ťažba uránu v Nigeri pokračuje napriek „bezpečnostným rizikám“ v dôsledku zvrhnutia prezidenta Bazouma. Orano uviedla, že francúzske jadrové elektrárne získavajú menej ako 10 % svojho uránu z Nigeru.

Nigerské dcérske spoločnosti Orano Somair a Cominak už viac ako 50 rokov ťažia ložiská na severozápade krajiny. Niger je siedmym najväčším producentom uránu na svete a vlani ho vyprodukoval viac ako 2220 ton.