Jadro v Slovinsku je zásadné, platí to aj o reaktoroch novej generácie, tvrdia experti

Rozvoj jadrovej energie, vrátane výstavby reaktorov novej generácie, je zásadný pre úsilie Slovinska o energetickú bezpečnosť a dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Uviedol to think-tank Atlantická rada.

0
306
Slovinská jadrová elektráreň Krško
Jadrová elektráreň Krško v Slovinsku. Zdroj: https://www.expatincroatia.com/

Atlantická rada je think-tank zameraný na oblasť medzinárodných vzťahov. Funguje ako fórum pre politických, obchodných a intelektuálnych lídrov a realizuje množstvo programov s ohľadom na medzinárodnú bezpečnosť či hospodársky rozvoj.

„Na to, aby Slovinsko mohlo plne využiť svoj jadrový potenciál, musí predĺžiť životnosť svojej existujúcej jadrovej elektrárne a uviesť do prevádzky nové jadrové elektrárne, vrátane tradičných a pokročilých jadrových reaktorov,“ uviedla Atlantická rada. Podľa ich slov je Slovinsko silne závislé na dovoze ropy a zemného plynu a čoraz viac pociťuje význam čistej a bezpečnej domácej výroby z jadra. Jediná jadrová elektráreň v krajine Krško bude čoskoro vyžadovať predĺženie životnosti. Kľúčové bude aj znižovanie emisií CO2.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hansjörg Krasser (@hansjoergkrasser),

Slovinsko a Chorvátsko sa dohodli na predĺžení životnosti elektrárne o dvadsať rokov do roku 2043. Atlantická rada uviedla, že jadrová energia poskytuje „významnú časť“ nízkouhlíkovej energie v krajine a Slovinsko je zrelé na budúci vývoj jadra vrátane pokročilých jadrových reaktorov.

Črtá sa zámorská spolupráca

Začiatkom tohto mesiaca americký minister zahraničia Mike Pompeo načrtol možnosti užšej spolupráce medzi USA a Slovinskom. Jadrová energia bola na vrchole programu, pretože národná, hospodárska a politická bezpečnosť Slovinska sú úzko spojené s energetickou bezpečnosťou krajiny.

Atlantická rada uviedla, že Slovinsko je uprostred formovania svojej jadrovej stratégie a angažovanosť USA v tomto úsilí bude obojstranne výhodná, pretože Slovinsko ako člen Euratomu musí pri pokračovaní budovania svojho jadrového programu dodržiavať normy USA pre bezpečnosť a nešírenie jadrových zbraní.

Zhruba 37 % slovinských dodávok energie pochádza z jadrovej energie vyrobenej jediným aktívnym blokom jadrovej elektrárne Krško, ktorú spoločne vlastnia Slovinsko a Chorvátsko. Slovinský premiér Marjan Šarec minulý mesiac vyhlásil, že podporuje plány na výstavbu nového jadrového reaktora. Ten by mal pomôcť podporiť hospodársky rast krajiny a bol by aj v súlade s klimatickou politikou Slovinska. Vláda však konečné rozhodnutie ešte neurobila.