Investori vsádzajú na jadro: Cena tzv. žltého koláča je najvyššia od roku 2014

Cena surového uránu, známeho aj ako žltý koláč, stúpla na najvyššiu úroveň od roku 2014. Je to spôsobené najmä vďaka konkurencii v dodávkach medzi prevádzkovateľmi jadrových elektrární a finančnými investormi, ktorí vsádzajú na výrazne vyššie ceny a dopyt po materiáli použitom na palivo pre reaktory.

0
312
Uránový tzv. žltý koláč
Žlté koláče sa zvyčajne získavajú mletím a chemickým spracovaním uránovej rudy, ktorá vytvára hrubý prášok, ktorý má ostrý zápach, je nerozpustný vo vode a obsahuje asi 80 % oxidu uránu.

Investori sa domnievajú, že komerčná jadrová energia bude kľúčovou súčasťou odklonu od fosílnych palív, no nedostatok nových uránových baní bude znamenať, že cena sa bude musieť zvýšiť. Svetová nukleárna asociácia začiatkom tohto týždňa uviedla, že svetová produkcia uránu sa výrazne znížila zo 63 207 ton uránu v roku 2016 na 47 731 ton v roku 2020. Podľa nich bude do konca desaťročia potrebný „intenzívny rozvoj“ nových projektov na to, aby sa zabránilo narušeniu potenciálnych dodávok.

John Ciampaglia, generálny riaditeľ Sprott Asset Management, uviedol, že sa očakáva nárast dopytu po uráne pre jadrové reaktory o niekoľko percentuálnych bodov ročne, pretože sa budú spúšťať nové reaktory. Existuje tiež veľmi silný dopyt zo strany kupujúcich, ktorí nie sú poskytovateľmi služieb, pričom niektorí vývojári uránu nedávno zvýšili kmeňový kapitál a „výnosy uložili do fyzického uránu“.

V rozhovore pre Kitco News pán Ciampaglia povedal, že väčšina odhadov naznačuje, že globálna flotila komerčných jadrových reaktorov potrebuje na svoju činnosť približne 175 miliónov libier (anglických váhových jednotiek) uránu ročne, no odhady primárnych dodávok „rovno zo zeme“ a dostupných sekundárnych dodávok sú asi 140 miliónov libier. „Existuje deficit dodávok, a to je dôvod, prečo sa trh tak povediac splašil,“ povedal.

Bane späť do výroby

John Ciampaglia v rozhovore ďalej povedal, že v súčasnosti je veľa nečinných baní, ktoré sa nedolujú, pretože cena uránu je príliš nízka. „Mnoho účastníkov trhu verí, že potrebujeme novú motivačnú cenu, aby sme mohli tieto veľké bane dostať späť do výroby.“ Niektorí si myslia, že je to 50 dolárov, iní veria v sumu aspoň 60.

V júli kazašská národná uránová spoločnosť Kazatomprom oznámila, že plánuje udržať výrobu uránu v rokoch 2022 a 2023 o 20 % nižšiu, ako sa pôvodne plánovalo, v snahe zachovať „obchodnú disciplínu“ a pomôcť trhu zotaviť sa. Spoločnosť, ktorá je najväčším svetovým producentom uránu, dodržiava túto politiku od roku 2018.

Podľa Financial Times kupovali komoditu aj ďalší finanční hráči v domnienke, že jej cena porastie. Yellow Cake Plc, kótovaná v Londýne v roku 2018, obsahuje približne 16 miliónov libier uránu. Očakáva sa, že dopyt po uráne stúpne z približne 162 miliónov libier v tomto roku na 206 miliónov libier v roku 2030. Množstvá môžu do roku 2040 vystúpať ešte viac, čo je do značnej miery spôsobené zvýšenou výrobou energie v Číne, pretože Peking sa snaží o znižovanie emisií.