Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjártó viedol online rozhovory s Alexandrom Novakom, ktoré sa zamerali na európske predpisy v oblasti jadrovej energetiky.
Vo svojom príspevku na Facebooku, uviedol, že „z veľkej časti vďaka jadrovej elektrárni Paks patrí Maďarsko medzi 21 krajín na svete, ktorým sa podarilo znížiť emisie skleníkových plynov, a zároveň zvýšiť svoju ekonomickú produkciu“.
Výstavba dvoch nových reaktorov dodaných z Ruska na novej JE Paks 2 umožní Maďarsku zabrániť emisii 17 miliónov ton škodlivých plynov ročne, dodal.
Jedným dychom dodal, že víta vznik silnej aliancie vedenej Francúzskom v rámci Európskej únie, ktorá sa ujala úlohy lobovať v Bruseli za označovanie jadrovej energie ako udržateľného a ekologického zdroja energie vo svojej taxonómii udržateľných financií.
Rozšírenie jadrovej elektrárne Paks zahŕňa výstavbu dvoch nových jadrových reaktorov. Práce má vykonať Rosatom a financovať ich pôžičkou vo výške 10 miliárd eur od ruskej štátnej banky. V októbri 2021 Maďarský úrad pre atómovú energiu uviedol, že v niektorých oblastiach je potrebné ďalšie hodnotenie a analýza, kým bude môcť vydať povolenia na projekt.
Ruská štátna tlačová agentúra Tass citovala Rosatom, že projekt „napreduje v súlade so zmluvnými záväzkami“, pričom na mieste sa vykonávajú pomocné práce.
Paks už má v komerčnej prevádzke štyri bloky VVER-440 s tlakovodným reaktorom, ktoré vyrábajú približne 48 % elektrickej energie v krajine. Maďarské ministerstvo zahraničia nedávno uviedlo, že pán Orbán sa plánuje 1. februára stretnúť s Putinom, aby prediskutoval postup projektu Paks.