Francúzsko sa stalo najväčším európskym čistým exportérom energie po tom, ako štátom podporovaný jadrový prevádzkovateľ konečne opravil trhliny vo svojej starnúcej flotile reaktorov. Nemecko sa medzičasom zmenilo z exportéra na importéra – kvôli rozhodnutiu postupne vyradiť svoje jadrové elektrárne.
Celkový čistý export Francúzska dosiahol v prvých šiestich mesiacoch roku 2023 podľa údajov spoločnosti Enappsys hodnotu 17,6 TWh. To je zhruba dostatok energie na napájanie 5 miliónov domácností na rok. Enappsys uviedla, že väčšina z toho prúdila do Talianska a Británie, ktoré boli v tom istom období dvomi najväčšími dovozcami energie v Európe.
Príčinou nárastu exportu vo Francúzsku v porovnaní s predchádzajúcim rokom bola zvýšená dostupnosť jadrových elektrární krajiny.
– Jean-Paul Harreman
riaditeľ spoločnosti Enappsys
Štatút Francúzska sa mení po tom, čo bola EDF minulý rok nútená odstaviť niekoľko svojich jadrových elektrární po tom, ako objavila praskliny a koróziu v niektorých potrubiach používaných na chladenie reaktorov. Spoločnosť očakáva, že jadrová výroba bude v tomto roku vyššia o 20 %.
Harreman povedal: „Hoci [jadrová] dostupnosť je stále o 10 – 15 % nižšia ako normálne, zvýšenie kapacity o 5 až 10 GW v porovnaní s minulým rokom pomohlo opäť prevrátiť francúzsku energetickú bilanciu na export.“
Podiel jadra na výrobe elektriny z flotily 56 jadrových elektrární Francúzska je asi 70 % – najviac na svete.
Francúzsko agresívne tlačí na podporu jadrovej energie v Európskej únii a presvedčilo 10 krajín, aby sa pripojili k aliancii, ktorá vyzýva Brusel, aby urobil viac na podporu výstavby reaktorov, pričom tento krok by podľa nich pomohol splniť klimatické ciele a zároveň ochrániť energetickú nezávislosť EÚ.
Prezident Emmanuel Macron oznámil plány na šesť reaktorov EPR2 novej generácie v Penly a Gravelines v severnom Francúzsku a Bugey na východe krajiny. Odhadované náklady sa vyšplhali na 52 miliárd eur.
Nemecko platí cenu za odstavenie jadroviek
Čísla tiež ukázali, že Nemecko sa v prvej polovici roku 2023 stalo čistým dovozcom energie, keďže posledné tri jadrové elektrárne v krajine boli definitívne odstavené v apríli 2023.
Elektrárne Isar-2, Neckarwestheim-2 a Emsland tvorili približne 6 % celkového energetického mixu krajiny. Zatvorenie elektrární bolo naplánované na koniec roka 2022 spolu so zvyškom jadrovej flotily krajiny. V októbri 2022 však kancelár Olaf Scholz navrhol predĺžiť ich životnosť do polovice apríla s odvolaním sa na obavy o zásobovanie spôsobené vojnou na Ukrajine a z toho vyplývajúce západné sankcie.
Nemecko začalo prvýkrát využívať jadrovú energiu v roku 1961. Krajina presadila svoj prvý plán na postupné vyraďovanie jadrovej energie začiatkom 21. storočia, čo sa urýchlilo po katastrofe vo Fukušime v Japonsku v roku 2011. Toto rozhodnutie však zhoršilo energetickú krízu krajiny, nakoľko sa aj naďalej odstavuje od ruskej energie.
Enappsys hovorí: „Zatvorenie jadrových elektrární bolo hlavným dôvodom, prečo sa energetická bilancia obrátila na dovoz. Tieto odstávky znamenali, že Nemecko muselo v obdobiach nízkej výroby energie z obnoviteľných zdrojov získavať dodatočnú energiu z iných krajín.
Taliansko, ktoré nemá žiadne komerčné jadrové elektrárne, zostalo počas prvých šiestich mesiacov roku 2023 najväčším čistým dovozcom a odoberalo 25,9 TWh zo zahraničia, z čoho 9,9 TWh prišlo cez Švajčiarsko, ktoré má štyri reaktory, a 9,5 TWh cez Francúzsko.