Francúzsko sa stalo najväčším čistým vývozcom energie po tom, ako Nemci odstavili svoje jadrovky

Francúzsko sa stáva najväčším čistým exportérom energie, keďže Nemecko platí cenu za odstavenie svojich jadrových elektrární.

0
618
Jadrová elektráreň
Francúzsko, najväčšia jadrová veľmoc v Európe, má ambiciózne plány na výstavbu nových blokov.

Francúzsko sa stalo najväčším európskym čistým exportérom energie po tom, ako štátom podporovaný jadrový prevádzkovateľ konečne opravil trhliny vo svojej starnúcej flotile reaktorov. Nemecko sa medzičasom zmenilo z exportéra na importéra – kvôli rozhodnutiu postupne vyradiť svoje jadrové elektrárne.

Celkový čistý export Francúzska dosiahol v prvých šiestich mesiacoch roku 2023 podľa údajov spoločnosti Enappsys hodnotu 17,6 TWh. To je zhruba dostatok energie na napájanie 5 miliónov domácností na rok. Enappsys uviedla, že väčšina z toho prúdila do Talianska a Británie, ktoré boli v tom istom období dvomi najväčšími dovozcami energie v Európe.

Príčinou nárastu exportu vo Francúzsku v porovnaní s predchádzajúcim rokom bola zvýšená dostupnosť jadrových elektrární krajiny.

Jean-Paul Harreman
riaditeľ spoločnosti Enappsys

Štatút Francúzska sa mení po tom, čo bola EDF minulý rok nútená odstaviť niekoľko svojich jadrových elektrární po tom, ako objavila praskliny a koróziu v niektorých potrubiach používaných na chladenie reaktorov. Spoločnosť očakáva, že jadrová výroba bude v tomto roku vyššia o 20 %.

Harreman povedal: „Hoci [jadrová] dostupnosť je stále o 10 – 15 % nižšia ako normálne, zvýšenie kapacity o 5 až 10 GW v porovnaní s minulým rokom pomohlo opäť prevrátiť francúzsku energetickú bilanciu na export.“

Podiel jadra na výrobe elektriny z flotily 56 jadrových elektrární Francúzska je asi 70 % – najviac na svete.

Francúzsko agresívne tlačí na podporu jadrovej energie v Európskej únii a presvedčilo 10 krajín, aby sa pripojili k aliancii, ktorá vyzýva Brusel, aby urobil viac na podporu výstavby reaktorov, pričom tento krok by podľa nich pomohol splniť klimatické ciele a zároveň ochrániť energetickú nezávislosť EÚ.

Prezident Emmanuel Macron oznámil plány na šesť reaktorov EPR2 novej generácie v Penly a Gravelines v severnom Francúzsku a Bugey na východe krajiny. Odhadované náklady sa vyšplhali na 52 miliárd eur.

Nemecko platí cenu za odstavenie jadroviek

Čísla tiež ukázali, že Nemecko sa v prvej polovici roku 2023 stalo čistým dovozcom energie, keďže posledné tri jadrové elektrárne v krajine boli definitívne odstavené v apríli 2023.

Elektrárne Isar-2, Neckarwestheim-2 a Emsland tvorili približne 6 % celkového energetického mixu krajiny.  Zatvorenie elektrární bolo naplánované na koniec roka 2022 spolu so zvyškom jadrovej flotily krajiny. V októbri 2022 však kancelár Olaf Scholz navrhol predĺžiť ich životnosť do polovice apríla s odvolaním sa na obavy o zásobovanie spôsobené vojnou na Ukrajine a z toho vyplývajúce západné sankcie.

Nemecko začalo prvýkrát využívať jadrovú energiu v roku 1961. Krajina presadila svoj prvý plán na postupné vyraďovanie jadrovej energie začiatkom 21. storočia, čo sa urýchlilo po katastrofe vo Fukušime v Japonsku v roku 2011. Toto rozhodnutie však zhoršilo energetickú krízu krajiny, nakoľko sa aj naďalej odstavuje od ruskej energie.

Enappsys hovorí: „Zatvorenie jadrových elektrární bolo hlavným dôvodom, prečo sa energetická bilancia obrátila na dovoz. Tieto odstávky znamenali, že Nemecko muselo v obdobiach nízkej výroby energie z obnoviteľných zdrojov získavať dodatočnú energiu z iných krajín.

Taliansko, ktoré nemá žiadne komerčné jadrové elektrárne, zostalo počas prvých šiestich mesiacov roku 2023 najväčším čistým dovozcom a odoberalo 25,9 TWh zo zahraničia, z čoho 9,9 TWh prišlo cez Švajčiarsko, ktoré má štyri reaktory, a 9,5 TWh cez Francúzsko.