Francúzsko, najväčšia európska jadrová veľmoc, má ambiciózne plány na výstavbu nových blokov. Do polovice storočia by sa malo postaviť až 14 nových blokov EPR2, pričom prvý z nich by mal byť uvedený do prevádzky už v roku 2035. Skúsenosti z výstavby novej jednotky vo Flamanville však vrhajú na tieto plány tieň pochybností.
Otázka jadrovej energie naďalej rozdeľuje Európsku úniu, pričom niektoré členské štáty plánujú úplne vylúčiť jadrovú energiu zo svojho energetického mixu, zatiaľ čo iné chcú zachovať svoje jadrové know-how aj v nasledujúcich desaťročiach. Francúzsko, najväčší európsky výrobca jadrovej elektriny, je príkladom druhej skupiny. Hoci krajina v posledných rokoch plánovala výrazne znížiť podiel jadrovej energie vo svojom mixe zdrojov elektrickej energie, situácia sa môže v nasledujúcich rokoch výrazne prehodnotiť.
Plány rozsiahlej výstavby
Francúzsko už dlho zápasí s meškaním a nárastom rozpočtu projektu nového jadrového bloku EPR vo Flamanville, ktorého výstavba mešká už desať rokov. Krajina však nepoľavuje vo svojich plánoch na budúcu výstavbu ďalších blokov. Na nedávnej konferencii Antoine Menager, riaditeľ pre komunikáciu s verejnosťou spoločnosti EDF, podľa S&P Global Platts uviedol, že spoločnosť plánuje postaviť dva nové bloky EPR2 na mieste existujúcej elektrárne Penly.
Nové bloky, každý s inštalovaným výkonom 1 650 MW, by mohli začať fungovať v nasledujúcom desaťročí. Podľa jeho slov by prvé z týchto jednotiek mohli byť uvedené do prevádzky v rokoch 2035 až 2037. Plány na výstavbu dvoch blokov konštrukcie EPR2, plánovaného nástupcu blokov EPR, sa objavili už pred niekoľkými rokmi, ale žiadny blok ešte nebol spustený.
Podľa Menagera však spoločnosť EDF musí svoj plán výstavby nových jadrových blokov najprv prediskutovať s verejnosťou a až potom začať formálny oznamovací proces. Na tento účel uskutoční Národná komisia pre verejnú diskusiu desaťstupňový konzultačný proces, do ktorého sa zapojí aj ERF. Táto komisia je nezávislá verejná inštitúcia, ktorej úlohou je organizovať verejné diskusie o veľkých projektoch s možným vplyvom na životné prostredie.
Menager podľa servera tiež uviedol, že spoločnosť EDF plánuje umiestniť nové bloky na miestach existujúcich elektrární, pretože jej miestne obyvateľstvo dôveruje.
Otázkou však zostáva, nakoľko sú tieto ambiciózne plány reálne. Okrem dlhých odkladov výstavby elektrárne Flamanville 3 Francúzsko v posledných mesiacoch trápi aj nízka dostupnosť existujúcich jadrových elektrární. Negatívne ju ovplyvnila aj séria štrajkov, ktoré oneskorili údržbu a opätovné spustenie odstavených blokov.