Kancelária francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona tento krok oznámila v stredu 19. júla, pričom naznačila, že dvojica reaktorov EPR2 novej generácie bude postavená na mieste existujúcej jadrovej elektrárne v Bugey.
Bloky EPR2 v Bugey budú tretím párom reaktorov EPR2 po identických pároch v Penly a Gravelines v severnom Francúzsku.
„Rada pre jadrovú politiku sa rozhodla vybrať miesto v Bugey s podporou miestnych volených zástupcov na inštaláciu tretieho páru reaktorov EPR2 po Penly a Gravelines,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Začiatkom tohto mesiaca štátna energetická spoločnosť EDF podala žiadosť o výstavbu prvého páru jadrových blokov EPR2 v Penly. Oznámenie o výbere Bugey nasledovalo po zasadnutí Rady pre jadrovú politiku. Bolo to druhé takéto stretnutie za šesť mesiacov, obe sa konali s cieľom prediskutovať Macronove plány, ohlásené vo februári 2022, na „znovuzrodenie“ francúzskeho jadrového priemyslu s možnou výstavbou 14 blokov EPR2 a predĺžením prevádzky starších jadrových elektrární zo 40 rokov na 50 rokov alebo viac.
Macron chce tiež „bezprecedentné výskumné úsilie“ v oblasti malých modulárnych reaktorov (SMR) a inovatívnych reaktorov a zachovanie a posilnenie odvetvia jadrového palivového cyklu v krajine.
Rada oznamuje zvýšenie zdrojov
Vo vyhlásení sa uvádza, že rada sa rozhodla „výrazne posilniť“ jadrovú správu zvýšením počtu zamestnancov dozoru. „Poslanie orgánu jadrového dozoru ASN a organizácie pre výskum a analýzu IRSN bude zachované a ich ľudské zdroje budú posilnené,“ uvádza sa vo vyhlásení. Zlepšia sa aj federálne zariadenia na jadrový výskum.
Rada uviedla, že zvýšené zdroje umožnia prilákať nové talenty a posilniť výskum v oblastiach, ako je dlhodobá prevádzka jadrových elektrární a palivový cyklus.
Na posilnenie riadenia oživenia jadrovej energetiky vo Francúzsku bude vytvorený post vysokého komisára pre atómovú energiu, uviedla rada.
Rada schválila pokračovanie investícií do výstavby výskumného reaktora Julesa Horowitza v Cadarache na juhu krajiny s prevádzkou naplánovanou na roky 2032-2034. Tento reaktor umožní podporiť výskum predĺženia prevádzka pre existujúcu flotilu, EPR2 a SMR.
Vo Francúzsku vyrába flotila 56 jadrových blokov 70 % elektriny – najviac na svete – ale v roku 2022 to bolo 63 % v dôsledku odstávok niekoľkých elektrární v dôsledku problémov s koróziou potrubí.
EPR2: Francúzsky reaktor novej generácie
EPR-2 je optimalizovaná verzia reaktora EPR. S EPR má veľa spoločného – rovnaký výkon (1670 MWe) a životnosť minimálne 60 rokov – ale zlepšila sa jeho „konštruovateľnosť“. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) bola dvojplášťová budova kontajnmentu nahradená budovou kontajnmentu z veľmi hrubej steny vystlanej kovovou výstelkou.
Keďže EPR bol pôvodne francúzsko-nemecký projekt, niektoré funkcie požadovala nemecká strana, ale vo francúzskej flotile reaktorov sa nepoužívali, napríklad možnosť vykonávať údržbárske činnosti v budove reaktora, za chodu reaktora na plný výkon.
Upustenie od tejto možnosti zjednodušilo projektovanie budovy, uviedla MAAE. EPR2 bol vyrobený viac modulárne a používa viac prefabrikovaných prvkov ako EPR, čo by malo urýchliť jeho výstavbu a zjednodušiť organizáciu staveniska.
„Prirodzene, EPR2 plne ťaží zo spätnej väzby na staveniskách EPR vo Francúzsku, Fínsku, Číne a Anglicku,“ uviedla MAAE.
Po niekoľkých odkladoch a náraste nákladov sa Olkiluoto-3 vo Fínsku nedávno stalo prvým blokom EPR, ktorý začal prevádzku v Európe. Vo Francúzsku sa Flamanville-3 EPR blíži k dokončeniu a v Spojenom kráľovstve sú dva EPR vo výstavbe v Hinkley Point C a dva ďalšie sa zvažujú pre Sizewell C.
Taishan-1 v Číne bol prvým blokom EPR, ktorý začal komerčnú prevádzku v decembri 2018. Druh EPR v Taishane začal komerčnú prevádzku v septembri 2019.