Jadrový priemysel je na výstavbu pripravený, vyhlásil Alain Tranzer, vedúci inžinier zodpovedný za riadenie kvality v jadrovej energetike v spoločnosti EDF, ktorého citovala agentúra Reuters. Spoločnosť aktuálne stavia v Európskej únii ďalšie tri jadrové bloky a o zákazky nebude mať núdzu ani v ďalších rokoch. O stavbe šiestich blokov typu EPR vo Francúzsku sa má rozhodnúť už v nasledujúcich týždňoch. Ďalší blok plánuje postaviť tiež Spojené kráľovstvo v lokalite Sizewell, na ktorom by sa mala podieľať práve francúzska firma.
Dôvodom na urýchlenie rozhodnutia vo Francúzsku sú najmä vysoké ceny energií. I napriek ich poklesu v posledných týždňoch sa stále pohybujú podstatne vyššie než na začiatku tohto roka. V prípade chladnejšej zimy môžu ceny zostať vysoké aj naďalej. Veľkú úlohu tu zohráva aj snaha o dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. To, že sa dá tento cieľ dosiahnuť pomocou výstavby nových jadrových blokov za primerané náklady, potvrdila aj správa od RTE, prevádzkovateľa francúzskej prenosovej sústavy.
Podpora v najvyšších kruhoch
Vo svojom prejave k národu vysielanom v televízii v utorok podobné informácie zdelil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Okrem jadra chce rozvíjať aj obnoviteľné zdroje. Informovala o tom agentúra AFP.
Aby sme zaistili energetickú nezávislosť Francúzska a dosiahli naše ciele, najmä uhlíkovú neutralitu v roku 2050, prvý raz po desaťročiach znovu spustíme výstavbu jadrových reaktorov v našej krajine.
– Emmanuel Macron
francúzsky prezident
Macron vysvetlil, že Francúzsko sa odteraz pripravuje na to, aby mohlo „čeliť výzvam budúcnosti“. „Pandémiou sme otestovali našu zraniteľnosť,“ zdôraznil. S vyhlásením prišiel v čase prebiehajúceho summitu COP26 v škótskom Glasgowe.
Francúzsko, ktoré získava väčšinu svojej elektriny z jadra, v súčasnosti stavia iba jeden nový jadrový reaktor EPR tretej generácie, a to v meste Flamanville v Normandii. Jeho výstavba sa začala ešte v roku 2007 a práce stále nie sú ukončené. Francúzska energetická firma EDF tento rok na jar predložila vláde štúdiu uskutočniteľnosti programu výstavby šiestich nových reaktorov.
Bude to chcieť diskusiu
„Oznámenie o oživení jadrovej energetiky bolo určite predvídateľné,“ konštatoval environmentalista Matthieu Orphelin. Kritizoval však spôsob, akým Macron tieto zámery prezentoval. Prízvukoval, že o výstavbe nových reaktorov vo Francúzska je potrebná diskusia na celoštátnej úrovni.
Ochranárska organizácia Greenpeace France vo svojej reakcii kritizovala Macronove plány v súvislosti s jadrovou energetikou a obvinila ho, že sú súčasťou jeho agitácie pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Oživenie jadrovej energetiky a výstavba nových reaktorov, keď tento segment zažíva fiasko v súvislosti s omeškaniami vo Flamanville, „je úplne odtrhnuté od reality“, reagoval podľa AFP aktivista Greenpeaceu Nicolas Nace. Podľa neho je jadrová energia „príliš drahá, príliš pomalá a príliš nebezpečná a v klimatickej núdzi zastaraná“.