Fínske energetické konzorcium Fennovoima s okamžitou platnosťou zrušilo zmluvu na inžinierske služby, obstarávanie a výstavbu známu ako EPC-kontrakt (EPC – engineering, procurement and construction) s Raos Projectom, dcérskou firmou ruskej štátnej jadrovej korporácie Rosatom.
Fíni tento krok zdôvodnili značným oneskorením, neschopnosťou ruskej firmy dodať projekt a s narastajúcimi rizikami v dôsledku vojny na Ukrajine. Ruská spoločnosť sa tak už nebude podieľať na výstavbe, dizajnérskych prácach, ani na licenčných procesoch jadrovej elektrárne Hanhikivi-1 na severe Fínska. „Počas posledných rokov došlo k významným oneskoreniam, ktorých počet narastal,“ uvádza Fennovoima vo vyhlásení. „Vojna na Ukrajine riziká projektu ešte zhoršila a Raos nedokázal žiadne z nich nijako zmierniť.“
Do prevádzky o rok neskôr
Fíni neuviedli, ako ich rozhodnutie ovplyvní výstavbu v lokalite Hanhikivi. Vlani tam po niekoľkoročnej prestávke spôsobenej revíziou hraníc lokality obnovili prípravné výkopové práce. Pôvodný plán počítal s tým, že komerčná prevádzka sa v Hanhikvi-1 začne v roku 2029, ale Fennovoima tento termín posunula na rok 2030. Celkové investičné náklady na projekt sa najnovšie odhadujú v rozsahu 7 až 7,5 mld. eur. Technológiou projektu je ruský tlakovodný reaktor AES-2006.
Hanhikivi-1 je spoločný projekt fínskeho energetického konzorcia Fennovoima a dcérskej spoločnosti Rosatomu Raos Voima Oy. Toto spoločné zoskupenie vlastní 34-percentný podiel. Zvyšných 66% patrí fínskemu konzorciu Voimaosakeyhtiö SF, pod ktoré spadajú miestne priemyselné, obchodné a energetické firmy.
Neľahké rozhodnutie
Výkonný riaditeľ Fennovoimy Joachim Specht uviedol, že ukončenie EPC zmluvy výrazne ovplyvní zamestnancov a zrejme aj spoločnosti dodávateľského reťazca či región Pyhäjoki „Naším hlavným cieľom je podporovať našich zamestnancov. Chceme ich informovať a úzko spolupracovať s nimi aj ich zástupcami,“ povedal. „Okrem toho sa zameriavame na zachovanie lokality.“
Rozhodnutie o ukončení EPC-zmluvy s Raos Project sa podľa predsedu predstavenstva Fennovoimy Esu Härmälä nerodilo ľahko. „V takomto veľkom projekte sa rozhodnutia prijímajú až po dôkladnom zvážení. Priznávame negatívne dopady a urobíme všetko pre to, aby sme ich zmiernili.“
Model Mankala
Hanhikivi-1 sa stavia na princípe „Mankala“, čo je obchodný model používaný vo fínskom sektore elektrickej energie. Akcionári zodpovedajú za fixné náklady spoločnosti vrátane obsluhy dlhu. Na oplátku majú potom právo nakupovať vyrobenú elektrinu za cenu zodpovedajúcu ich príslušnému podielu v spoločnosti. Akcionári z priemyslu využijú ako návratnosť z investície svoj podiel z elektriny na účely vlastnej prevádzky, to im poslúži na zníženie nákladov.