Čína bude schopná postaviť šesť až osem jadrových reaktorov ročne, ak sa proces schvaľovania projektov vráti k normálu, ako sa očakáva v blízkej budúcnosti, povedal prezident China National Nuclear Corporation (CNNC).
„To by malo stačiť na splnenie rozvojových plánov našej krajiny do roku 2030,“ povedal Yu Jianfeng, ktorý vystúpil na priemyselnej konferencii v Pekingu. TV kanál News Asia uviedol, že Čína tri roky neschválila žiadne nové konvenčné jadrové projekty, kým na začiatku tohto roka schválila už dve nové jadrové elektrárne (JE). Tie budú v lokalite Zhangzhou v provincii Fujian patriacej CNNC a v lokalite Huizhou Taipingling v provincii Guangdong, patriacej China General Nuclear Power.
Jadrové elektrárne v Číne
Čína pôvodne plánovala uviesť do prevádzky 58 GW jadrovej kapacity do roku 2020, s ďalšími 30 GW vo výstavbe. Dnes 46 komerčne prevádzkovaných blokov vyrába 36 GW.
Avizované spomalenie znamená, že je nepravdepodobné, že by sa splnili ciele na rok 2020, a vedúci predstavitelia priemyslu vyzývajú štát, aby urýchlil schvaľovací proces s cieľom zabezpečiť, aby, ciele v oblasti energie, klímy a znečistenia bolo možné dosiahnuť do roku 2030. Minulý rok CNNC uviedla, že je schopná vybudovať viac ako 10 nových jadrových energetických blokov ročne a „viaceré“ nové lokality sú plne pripravené na výstavbu.
Nicobar: Cieľ 110 reaktorov
Šanghajská spoločnosť Nicobar, ktorá sa zaoberá analýzou jadrovej energie, nedávno informovala, že cieľom Číny je mať do roku 2030 v komerčnej prevádzke 110 jadrových blokov, ale tento cieľ bude pravdepodobne upravený v nasledujúcom päťročnom pláne, ktorého prvý návrh sa objaví tento rok.
Podľa Yu z CNNC globálny jadrový sektor postupne „obnovuje dôveru“ po havárii Fukušima-Daiiči v Japonsku v roku 2011. „Komunikačné problémy“ a „nedorozumenia“ medzi verejnosťou boli jedným z dôvodov, prečo Čína nebola schopná naplno využiť svoje výrobné kapacity a zvýšiť kapacitu rýchlejšie, dodal.