Česká vláda schválila zmluvy pre stavbu piateho bloku v Dukovanoch

Český jadrový priemysel zaznamenal dôležitý úspech. Vládny kabinet prijal návrhy dvoch zmlúv medzi vládou a energetickou skupinou ČEZ o stavbe nového bloku v Dukovanoch.

0
178
Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: ČEZ
Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: ČEZ

Česká vláda, ktorá vlastní 70% spoločnosti ČEZ, diskutovala s verejnosťou o tom, ako rozšíriť jadrovú energiu a nahradiť starnúce komerčné reaktory, ktoré majú byť v nasledujúcich desaťročiach natrvalo odstavené. Chce navrhnúť model financovania ešte predtým, ako sa štát zapojí do rozhovorov o projekte s Európskou komisiou.

Spolu so spomínanou dohodou predstavitelia štátu schválili aj zmluvu, ktorá definuje územné povolenie pre stavbu a takisto aj výber dodávateľa do roku 2024. Dokumenty sú dôležité pre jednanie o notifikácii s Európskou úniou. Informácie poskytol verejnosti po rokovaní vicepremiér Karel Havlíček. Dodal, že financovanie stavby piateho bloku chce mať vláda vyjasnené do konca mája. Podľa tlačovej agentúry ČTK spoločnosť ČEZ dostala možnosť prípadného odpredania celého projektu.

V príprave je aj tretia zmluva, ktorá má definovať podmienky, za akých bude štát vykupovať elektrinu od ČEZ. Cena sa bude odvíjať od ekonomiky oprávnených nákladov na výstavbu bloku a primeraného zisku a nie od trhových cien elektriny.

Podpredseda českej vlády Havlíček navrhuje, aby sa k zmluve najskôr pripravil zákon o nízkouhlíkovej energetike, ktorý štátu umožní objednať si výstavbu jadrovej elektrárne. Ten by mal uzrieť svetlo sveta do konca júna.

Štát bude za vopred definovaných podmienok odkupovať elektrinu od spoločnosti ČEZ, reps. od spoločnosti, ktorá bude prevádzkovateľom tohto jadrového projektu. S tým, že cena bude stanovená podľa oprávnených nákladov na investíciu, podľa primeraného zisku, ktorý sa v rámci vyjednávania nastaví. Štát bude potom umiestňovať túto elektrinu na trh.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jaderné elektrárny ČEZ (@jaderne_elektrarny_cez),

Európska únia má, bohužiaľ, tendenciu vytláčať jadro z tzv. udržateľných investícií, čo vedie k tomu, že európske banky nie sú príliš ochotné nové jadrové zdroje financovať, a to podľa Havlíčka zvyšuje cenu úverov. Zároveň však prízvukoval, že sa budú zo všetkých síl snažiť, aby jadro bolo akceptované ako zdroj s nízkymi emisiami. Podľa jeho slov by Európa mala v oblasti energetiky zohľadňovať aj prírodné dispozície jednotlivých krajín.

Piaty blok v Dukovanoch by mal mať výkon 1200 MW a ročne by vyrobil 9 TWh elektriny. Išlo by tak o desatinu očakávanej českej spotreby. Projekt by mal stáť od 5,1 miliardy Eur do 5,9 miliardy Eur. Stavebné práce by mali začať v roku 2029 a blok by mali uviesť do prevádzky o 7 rokov neskôr.

Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš uviedol, že firma intenzívne pracuje na všetkých aspektoch projektu od vybrania dodávateľa cez rokovania o detailnej zmluvnej dokumentácii. Nasledovať bude zaistenie územného povolenia a ďalšie dôležité kroky.

Česká republika má šesť komerčne prevádzkovaných reaktorových blokov. Okrem štyroch blokov v Dukovanoch sa v Temelíne nachádzajú ďalšie dva. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vyrobilo v roku 2019 týchto šesť blokov približne 35 % elektrickej energie v krajine.