Brusel navrhne zaradiť jadrovú energiu medzi zelené investície

0
59
Mochovce. Quelle: SEAS.SK

Európska komisia zaradí jadro a zemný plyn do taxonómie udržateľných investícií. Na Nový rok o tom informoval denník Financial Times s tým, že má text pripravovaného návrhu k dispozícii. Zaradenie jadrovej energie na zoznam zelených investícií je jednou z priorít, o ktoré sa dlhodobo usiluje aj Slovensko. Návrh ráta s tým, že prinajmenšom na najbližších 20 rokov sa budú realizovať investície do jadra a zemný plyn dostane investičnú podporu na minimálne 10 rokov.

Komisia chce podľa návrhu označiť za zelené všetky nové jadrové bloky, ktoré získajú povolenie na výstavbu najneskôr v roku 2045. Investície do nových jadrových elektrární by sa mali klasifikovať ako ekologické, ak budú spĺňať najnovšie technické normy a ak bude predložený konkrétny plán na likvidáciu vysoko rádioaktívneho odpadu najneskôr do roku 2050. Aj investície do nových plynových elektrární budú môcť získať zelené označenie na prechodné obdobie a za splnenia prísnych podmienok.

Téma zaradenia jadrovej energie do taxonómie nebola súčasťou rokovaní na novembrovom klimatickom samite v Glasgowe a to najmä pre odpor Rakúska, Nemecka a niekoľkých ďalších krajín. Na druhej strane Francúzsko, Česko či Slovensko dlhodobo lobujú za uznanie jadra ako užitočného prostriedku na zmierňovanie klimatických zmien.

Ešte diskutabilnejšou témou než jadro je zemný plyn, ktorý EK prezentuje ako prechodné riešenie, keďže produkuje emisie približne o polovicu nižšie než uhlie. Až tri štvrtiny zemného plynu, ktorý sa spotrebuje v EÚ, dovážame z Ruska. Ako je známe, Komisia dlho očakávanú publikáciu takzvanej taxonómie – teda systému podpory ekologických investícií – doteraz viackrát odložila.

Tvoriaca sa európska taxonómia udržateľných investícií rozlišuje hospodárske činnosti podľa toho, aký majú vplyv na životné prostredie a či prispievajú k dosahovaniu vytýčených klimatických cieľov. Delí ich na udržateľné, resp. „zelené“, a na tie, ktoré tento status nedostanú. Vybrané spôsoby výroby energie, ktoré získajú politickú podporu a na zoznam sa dostanú, poslúžia ako kompas pre dlhodobých investorov.

Heger rozhodnutie víta

Vláda SR víta zámer Európskej komisie zaradiť jadro medzi udržateľné zdroje. „Ide o vyvrcholenie vyše ročného intenzívneho úsilia, v ktorom sme mali viacerých spojencov na čele s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom či s vtedajším českým premiérom Andrejom Babišom, s ktorým sme počas posledných rozhovorov v Bruseli neprestávali vyvíjať tlak v tejto otázke,“ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger a zároveň zdôraznil, že je potrebné prihliadnuť na energetický mix členských štátov, ktoré majú rôzne štartovacie pozície. „Je pre nás kľúčové, aby jadro neostalo v investičnej nevýhode,“ dodal.

„Slovensko podporuje celoeurópsky cieľ dosiahnutia klimatickej neutrality do roku 2050. Bez jadrovej energie to však nepôjde. Je stabilná a nízkoemisná, a preto je dôležitá pri prechode na zelenú ekonomiku. Naše možnosti sú historicky dané a vyše 50 % elektriny vyrábame z jadra, čo nás radí na druhé miesto v EÚ. Po spustení 3. bloku JE Mochovce to bude vyše 70 %,“ zaznelo z Úradu vlády SR.

Rakúšania zvažujú žalobu

Rakúska ministerka pre klímu a energetiku Leonore Gewesslerová na správy z Bruselu zareagovala vyhrážkami: „Ak sa plány zrealizujú v tejto podobe, podáme žalobu.“ Podľa ministerky sa Brusel svojím návrhom snaží o greenwashing. Podobné vášne vyvolalo rozhodnutie aj na nemeckej politickej scéne, tamojšia postkomunistická strana Ľavica vyzvala nemeckú vládu, aby takisto voči chystanému rozhodnutiu EK podala žalobu.

Najnovšie nevôľu prejavila aj španielska vláda, ktorá tvrdí, že jadro a zemný plyn by mali spadať do samostatnej kategórie prechodných investícií. „Zahrnutie oboch zdrojov do zelenej kategórie vydáva mylný signál finančným trhom a neposkytuje jasnú správu, kam namieriť kapitálové toky na dosiahnutie bezuhlíkovej, odolnej a udržateľnej ekonomiky,“ uviedlo španielske ministerstvo životného prostredia.