Každý realistický plán dekarbonizácie planéty musí zahŕňať výstavbu 100 až 200 nových jadrových reaktorov na celom svete každý rok v najbližších desaťročiach, uviedli odborníci v článku zverejnenom v Huffington Post.
V príspevku Joshua Goldstein, profesor medzinárodných vzťahov, a Staffan Qvist, inžinier pre čisté energie, uviedli, že jadrová energia nevypúšťa do ovzdušia uhlík, je vysoko koncentrovaná, čo minimalizuje vplyv na životné prostredie z ťažby a odpadu a funguje 24 hodín denne, bez potreby batérií. Najdôležitejšie je, že sa môže rýchlo vystupňovať.
Na základe našej analýzy skúseností mnohých krajín to, čo môže trvať celé storočie s obnoviteľnými zdrojmi, by mohlo byť vykonané za 20 rokov s jadrovou energiou.
Jadro tiež vytvára oveľa menej odpadu ako iné zdroje energie, vrátane obnoviteľných zdrojov energie. Vyhorené palivo z jadrovej výroby elektrickej energie spotrebovanej za života priemerným Američanom by sa vmestilo do plechovky od koly. „Jedného dňa ho budeme „pochovávať“, ale zatiaľ sa odpad môže bezpečne ponechať v suchých sudoch, certifikovaných na sto rokov, zatiaľ čo sa môžeme venovať väčším problémom ako je záchrana planéty.“
Jadrová energia nemusí byť ani príliš drahá. Existujúce jadrové elektrárne (JE) v USA, ktoré vytvárajú jednu pätinu národnej elektrickej energie, produkujú menej nákladnú energiu ako uhlie alebo plyn. V Južnej Kórei elektrina z jadrovej energie stojí menej ako 4 centy/kWh, čo je lacnejšie ako elektrina z akéhokoľvek iného zdroja. Kľúčom k replikácii nízkych nákladov v Južnej Kórei je zamerať sa na opakované budovanie štandardizovaného dizajnu, ktorý zníži náklady na 2 miliardy USD/GW. To je asi dvojnásobok kapitálových nákladov americkej elektrárne na zemný plyn, ale len polovica z nákladov americkej uhoľnej elektrárne a menej ako polovica nákladov zariadení na výrobu veternej a solárnej energie s ekvivalentnou výrobou.