Krátko po tom, ako koalícia prehrala federálne voľby v roku 2022, nový opozičný líder Peter Dutton vyzval svojho tieňového ministra energetiky Teda O’Briena, aby vykonal interný rozbor rozvoja domáceho jadrového energetického priemyslu.
Opozícia chce predstaviť svoj plán na prechod od kľúčových oblastí ťažby uhlia na jadrové centrá, uvádzajú správy v Austrálii. Tieňový minister energetiky Ted O’Brien uviedol, že navrhovaný prechod by výrazne zlepšil úsilie Austrálie o znižovanie emisií a zároveň poukázal na zníženie nákladov v dôsledku prehodnotenia existujúcej infraštruktúry.
Nahradením len jedného z 50 austrálskych uhoľných energetických zdrojov jadrovou energiou by sa odstránilo asi 1,6 milióna ton CO2 ročne, čo zodpovedá emisiám vytvoreným takmer 900 000 autami na benzín.
– Ted O’Brien pre The Australian
Americká štúdia ukazuje výhody
Nová štúdia v USA ukázala, že stovky miest amerických uhoľných elektrární by sa mohli premeniť na jadrové elektrárne, čím by sa vytvorili nové pracovné miesta, zvýšili by sa ekonomické výhody a výrazne sa zlepšili podmienky životného prostredia.
Tento prechod z uhlia na jadrovú energiu by mohol pridať do siete značné množstvo čistej elektriny a pomôcť tak USA dosiahnuť cieľ nulových čistých emisií do roku 2050, uzavrela štúdia ministerstva energetiky.
Koalícia bude dúfať, že túto politiku spustí pred budúcimi voľbami – ktoré sa budú konať niekedy v priebehu alebo pred rokom 2025 – čím sa vytvorí veľký kontrast s programom obnoviteľnej energie súčasného premiéra Anthonyho Albaneseho.
Zástupkyňa lídra liberálov Sussan Leyová uviedla, že všeobecný názor na jadrovú energiu sa odkláňa od vytrvalej opozície labouristov voči nej. Povedala, že koalícia neodmietla prechod na obnoviteľné zdroje energie, ale namiesto toho si uvedomila, že jadrová energia by mohla dávať „energiu v základnom zaťažení na podporu“ iných alternatívnych zdrojov energie. „Toto je bod, ktorý Anthony Albanese a jeho tím úplne ignorujú,“ povedala Leyová pre Sky News Australia.
„Nie je to o riadení zhora, je to o dohode aj s Labouristickou stranou, ktorá od toho ušla na míľu, čo je z ich strany veľká chyba.
„Príliv sa opäť obracia“
„Príliv sa opäť obracia, je to diskusia, na ktorej sa musí zúčastniť celá krajina, nie len Labouristická strana.“
Domáci priemysel jadrovej energetiky je v Austrálii zakázaný po moratóriu zavedenom za bývalej Howardovej vlády v 90. rokoch. V roku 2019 parlamentné vyšetrovanie dospelo k záveru, že zákaz by mal byť čiastočne zrušený, ale vtedy minister energetiky a znižovania emisií Angus Taylor povedal, že vláda neplánuje toto moratórium zmeniť.
Nedávne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že labouristom unikol názor verejnosti na jadrovú energiu, pričom prieskum medzi voličmi v jednej oblasti ukázal 59 % za jadrovú energiu a 28 % proti. Austrálska rada pre minerály (MCA) v máji oslovila 2600 voličov, pričom zistila, že 45 % podporuje jadrovú energiu v porovnaní s 23 % proti nej.
Austrália má zavedený uránový priemysel. Krajina má približne jednu tretinu svetových zdrojov uránu a je tretím producentom na svete, čo predstavuje približne 10 % ročnej celosvetovej produkcie. Lokalita Olympic Dam v južnej Austrálii má najväčšie známe ložisko uránu na svete.
MCA uviedla, že Austrália ťaží a vyváža urán, ale jej dobrovoľný zákaz jadrovej energie znamená, že nemôže rozvíjať vysoko hodnotný jadrový priemysel s vysokou technologickou úrovňou, aký existuje v Kanade.