Skupina Harworth pred pár dňami oznámila dokončenie nového zariadenia pre výskum fúznych technológií v južnom Yorkshire. Patriť bude pod britskú jadrovú energetickú agentúru UKAEA a skúmať má jadrovú fúziu spolu s komponentmi a materiálmi pre fúzne reaktory. Na rozlohe 2500 m2 budú testovať aj nové zliatiny či keramické kompozity. Predpokladá sa, že celý projekt sa spustí ešte koncom tohto roka. Zariadenie je čiastočne financované z vládnej dohody o dodávkach pre jadrový sektor, dokončenie bude stáť približne 28 miliónov dolárov.
Kľúčový je materiál
Vývoj fúznych reaktoroch stojí najmä na materiálovom výskume. Vo fúznom reaktore sa predpokladá vysoká hustota tepelného toku, prostredie s vákuom a silné magnetické pole, ktoré udrží rozžhavenú plazmu pokope. Zariadenie bude spolupracovať aj s Univerzitou v Sheffielde prostredníctvom ich pokročilých centier výskumu výrobných jadrových technológií.
Pred nami sú vzrušujúce časy. Zariadenie na štúdium fúznych technológií v Rotherhame bude celosvetovo jedinečné. Okrem poskytovania špičkového výskumu a vývoja taktiež pomôže zaistiť dodávateľský reťazec fúznej technológie v Spojenom kráľovstve.
– DAMON JOHNSTONE
vedúci pobočky UKAEA v Yorkshire
Významné projekty termonukleárnej fúzie
Najčastejšie využívané jadrové reaktory pracujú na princípe štiepenia ťažkých jadier na ľahšie. Zlučovaním jadier deutéria, trícia a vodíku však vzniká omnoho väčšie množstvo energie. Fúzne reaktory ponúkajú i ďalšie výhody. Použité palivo je rádioaktívne iba krátky čas, generuje omnoho nižší zvyškový výkon a navyše sa fúzna reakcia dá odstaviť oveľa jednoduchšie.
Bohužiaľ, fúzia zostáva aj naďalej hudbou budúcnosti. Zatiaľ poznáme tri najpokročilejšie projekty, a to ITER, JET a DEMO.
ITER je kľúčový medzinárodný projekt, ktorý sa buduje na juhu Francúzska. Vývoj zariadenia prebieha od roku 1985, pričom výstavba sa začala v januári 2007. Začiatok prevádzky sa odhaduje už v roku 2035.
Projekt JET je skratkou Joint European Torus. Ide zatiaľ o doposiaľ najväčší tokamak využívajúci zlučovanie deutéria a trícia. Jeho prevádzkovateľom je spomínaná agentúra UKAEA, pričom k prvému spusteniu plazmy došlo už v roku 1983. JET bol kľúčový pre výstavbu reaktoru ITER.
Aj Amerika má svoj fúzny projekt, ktorý nesie názov DEMO. Spolupracuje na ňom americké ministerstvo energetiky, Prinstonské laboratórium plazmy v New Jersey a juhokórejský fúzny výskumný inštitút. DEMO by mal ako prvý fúzny reaktor dodávať energiu do rozvodnej siete, tento moment sa očakáva medzi rokmi 2037 a 2050.