Na webinári usporiadanom Agentúrou pre jadrovú energiu sa riešila aj tradičná otázka energetického mixu a plnenia klimatických cieľov. Rita Baranwalová na stretnutí prízvukovala, že pokroky v inžinierstve, robotike a výpočtovej technike otvárajú „svet rôznych ciest“, ktorý môže jadrový priemysel využiť na zlepšenie technológie, ktorú ponúka.
„Jadrová energia je a vždy bola bez emisií a teraz je čas sa s tým pochváliť,“ uviedla pani Baranwalová. „55 % čistej energie USA pochádza z jadrovej energie, pre krajiny, ktoré chcú dekarbonizovať, máme produkt, ktorý im môže pomôcť.“
📣📣📣 @OECD_NEA WebChat with Today’s #Nuclear Leaders: Dr Rita Baranwal @DOE_NE1, Assistant Secretary for @ENERGY @GovNuclear
💻 https://t.co/iX6wZiAfwp
📆 14 May
🕐 15:00 Paris time#leadership #nuclearinnovation #womeninnuclear #neawebchat pic.twitter.com/kUMZZoPAd5— OECD NEA ⚛️ Nuclear Energy Agency (@OECD_NEA) May 7, 2020
Vo svojom prejave zvýraznila, že jedinečná povaha jadrovej technológie vytvára národný strategický imperatív na udržanie vedúceho postavenia USA v jadrovej energii a na „zvýšenie vplyvu USA na svetových trhoch s jadrovou energiou“.
Jadro v Amerike neutícha
Od roku 2013 bolo predčasne odstavených 9 reaktorov a ďalších 8 by malo byť deaktivovaných v dôsledku historicky nízkych cien zemného plynu a stagnácie alebo klesajúceho dopytu. Minulý rok však Baranwalová uviedla, že do roku 2025 chce USA postaviť novú jadrovú elektráreň, pravdepodobne s mikroreaktorom alebo malým modulárnym reaktorom.
Počas webinára oznámila aj zahájenie programu vývoja pokročilých reaktorov s počiatočným financovaním 160 miliónov amerických dolárov a cieľom výstavby dvoch reaktorov, ktoré môžu byť v prevádzke do piatich až siedmich rokov.