Americké ministerstvo energetiky: Jadro je a vždy bude bez emisií, je načase sa tým pochváliť

Tajomníčka amerického ministerstva energetiky (DOE) Rita Baranwalová jasne deklarovala, že jadrová energia musí byť súčasťou energetického portfólia krajiny, ak sa majú splniť ciele v oblasti klímy a znížiť emisie CO2.

0
192
jadrová energia

Na webinári usporiadanom Agentúrou pre jadrovú energiu sa riešila aj tradičná otázka energetického mixu a plnenia klimatických cieľov. Rita Baranwalová na stretnutí prízvukovala, že pokroky v inžinierstve, robotike a výpočtovej technike otvárajú „svet rôznych ciest“, ktorý môže jadrový priemysel využiť na zlepšenie technológie, ktorú ponúka.

„Jadrová energia je a vždy bola bez emisií a teraz je čas sa s tým pochváliť,“ uviedla pani Baranwalová. „55 % čistej energie USA pochádza z jadrovej energie, pre krajiny, ktoré chcú dekarbonizovať, máme produkt, ktorý im môže pomôcť.“

Vo svojom prejave zvýraznila, že jedinečná povaha jadrovej technológie vytvára národný strategický imperatív na udržanie vedúceho postavenia USA v jadrovej energii a na „zvýšenie vplyvu USA na svetových trhoch s jadrovou energiou“.

Jadro v Amerike neutícha

Od roku 2013 bolo predčasne odstavených 9 reaktorov a ďalších 8 by malo byť deaktivovaných v dôsledku historicky nízkych cien zemného plynu a stagnácie alebo klesajúceho dopytu. Minulý rok však Baranwalová uviedla, že do roku 2025 chce USA postaviť novú jadrovú elektráreň, pravdepodobne s mikroreaktorom alebo malým modulárnym reaktorom.

Počas webinára oznámila aj zahájenie programu vývoja pokročilých reaktorov s počiatočným financovaním 160 miliónov amerických dolárov a cieľom výstavby dvoch reaktorov, ktoré môžu byť v prevádzke do piatich až siedmich rokov.