Americká ministerka energetiky potvrdila snahy o urýchlenie nasadenia jadrovej technológie v Poľsku

Americká vláda chce urýchliť svoju podporu pre inžiniersku a projektovú štúdiu o nasadení americkej technológie reaktora AP1000 v Poľsku. Uviedla to americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová.

0
55
Jennifer Granholm
Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová. Foto: Center for American Progress, Flickr

V júli tohto roku americká spoločnosť Westinghouse Electric Company a Bechtel Corporation oznámili začiatok štúdie, ktorá poľskej spoločnosti Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), zodpovednej za riadenie prvého jadrového projektu v krajine, poskytne plány umiestnenia prvej jadrovej elektrárne spolu s licenčným plánom, harmonogramom projektu a odhadom nákladov.

Americká agentúra pre obchod a rozvoj uvoľnila grant na financovanie štúdie.

„Americký priemysel a vláda sa spojili v kritickom bode vývoja poľského jadrového programu“, povedala ministerka Jennifer Granholmová počas tlačovej konferencie vo Varšave. „Je to príležitosť poskytnúť americkú technológiu, ktorá pomôže splniť potreby čistej energie v Poľsku a Westinghouse ponúkne na projekt svoj jadrový reaktor AP1000,“ dodala.

Podľa Granholmovej jadrová energia poskytuje čistú základnú energiu a Washington sa chce uistiť, že krajiny, ktoré chcú mať prístup k jadrovej energii, ju môžu mať. Americké partnerstvo v oblasti jadrovej energie je podľa jej slov pre Poľsko životne dôležité na ceste k dosiahnutiu cieľov Európskej únie v oblasti znižovania emisií uhlíka a zaručenia energetickej bezpečnosti Poľska.

Klesajúci podiel jadra v Európe je poplašným signálom

Ministerka Granholmová ďalej uviedla, že USA by chceli „viesť rozhovory“ s krajinami o tom, ako pomôcť financovať a zriadiť jadrový program, či už pre malý modulárny reaktor (SMR) alebo väčší reaktor AP1000. Povedala, že vláda prezidenta Bidena je presvedčená, že klesajúci podiel jadrovej energie v Európe je „poplašným signálom“ a „musíme zlepšiť náš prístup k čistej, bezpečnej a silnej energii“.

Poľsko chce postaviť 6000 až 9000 MW inštalovaného jadrového výkonu na základe osvedčených, veľkých, tlakovodných reaktorov generácie 3 a 3+. Komerčná prevádzka prvého bloku z navrhovanej šestice je plánovaná na rok 2033.

Vláda zatiaľ na projekt nevyhlásila technologickú ani investorskú súťaž. Francúzsko a Južná Kórea tiež vyjadrili formálny záujem o varšavské jadrové plány.

Malý reaktor namiesto uhlia

Medzitým americký vývojár malých modulárnych rektorov NuScale Power podpísal memorandum o porozumení s cieľom preskúmať nasadenie SMR tejto spoločnosti v uhoľných elektrárňach v Poľsku.

Na základe tohto memoranda bude NuScale podporovať skúmanie technológie SMR spoločnosti NuScale spoločnosťami Getka a Unimot pre existujúce uhoľné elektrárne a v širšom zmysle pre implementáciu nových jadrových elektrární v Poľsku. Toto skúmanie bude zahŕňať analýzu technických, ekonomických, právnych, regulačných, finančných a organizačných faktorov.

Elektráreň SMR NuScale má podobný výkon ako existujúca uhoľná elektráreň a môže sa zmestiť na rovnaké miesto a opätovne použiť existujúcu prenosovú infraštruktúru, čo z nej robí ideálne riešenie pre opätovné využitie uhoľných elektrární.

V auguste 2020 sa NuScale SMR stala prvou a zatiaľ jedinou SMR, ktorá získala schválenie návrhu od americkej jadrovej regulačnej komisie. V júli 2021 NRC zverejnila navrhované pravidlo, ktoré by certifikovalo dizajn NuScale. Ide o zásadný krok k výstavbe a nasadenie takejto technológie.